Oyun

Oyuncular en çok hangi platformda para harcıyor?

Oyun kesimi bugüne kadar inanılmaz bir evrim geçirdi. Başlarda yalnızca piksellerin sayıldığı grafiklerle tenis oynamaya çalışırken, artık oyun oynamak öbür bir hayatı yaşamak üzere. Son yıllarda sırf gençlerin değil, her yaş kitlesinden insanların oyun oynadığını söylemek mümkün. Oyunlara ulaşılabilirlik son yıllarda tepe yaptığı için herkesin oyun oynamasıyla oyun kesimi bedelini katbekat artırdı.

Yüz milyonlarca insan oyun oynuyor ve günümüzde çıkan oyunların birçoklarında oyun içi satın alımlar mevcut. Bu satın alımlar sayesinde oyunun fiyatını ödeseniz dahi ek bir harcama daha yapmak isteyebiliyorsunuz. Bu hususta yalnız değilsiniz. Yayınlanan bir rapor, oyuncuların en çok hangi platformda para harcadığını gözler önüne seriyor.

Oyuncular en çok taşınabilir oyunlara para harcıyor

Newzoo’nun araştırması, oyun bölümünde en çok gelir elde edenin kim olduğunu gösterdi. Raporu incelediğimizde taşınabilir, PC ve konsol platformlarında yapılan oyun içi satın alımların bedelini görebiliyoruz. Bu raporu incelediğimizde gözümüze çarpıyor ki taşınabilir oyunlar tek başına, konsol ve PC’nin toplamından daha fazla satın alımın yuvası olmuş. Yüzde cinsinden baktığımızda taşınabilir oyunların tek başına çıkarların yüzde 52’sini oluşturduğunu görüyoruz.

2021 yılında taşınabilir oyunlara yapılan harcamalar 93.2 milyar dolar iken PC’de bu meblağ 36.7 milyar dolar ve konsollarda ise 50.4 milyar dolar. Bu meblağlardan en düşüğünün PC olduğunu görüyoruz. PC’deki gelirlerin, konsolların gerisinde kalmasının büyük bir nedeni var. Bir oyunu PC’de oynarken mod ya da yama üzere topluluk içeriklerini kullanabiliyorsunuz. Böylelikle oyunun geliştiricisinden bir öğe satın almanıza gerek kalmıyor. Lakin konsollar kapalı kutu oldukları için mod üzere geliştirmeleri sadece oyunun geliştiricisinden satın alabilirsiniz.

Taşınabilir oyunların çok büyük bir kısmı fiyatsız oyunlardan oluşsa da sayılar ortada. Görünüşe nazaran oyuncular, bir oyuna para vermek yerine gerektiğinde oyun içindeki öğelere para vermeyi seçiyor. Bu strateji, öteki platformlarla kıyasladığımız vakit hayli başarılı olmuş. Zati yakın vakitte PUBG’nin PC’de de oynaması fiyatsız olması, PC oyunlarının da bu stratejiyi kullanmak istediğini gösteriyor.

Sizler hangi platformda oynadığınız oyunlara daha çok para harcıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu