Oyun

Nisan ayı içerisinde çıkış yapacak lakin tam günü belirli olmayan PC oyunları: 2023

 
Nisan ayı içerisinde birçok PC oyunu bizleri bekliyor. Bu listede Nisan ayı içerisinde çıkması planlanan, Nisan’da çıkması kesin lakin günü aşikâr olmayan ve çıkması beklenen oyunlar yer alıyor. Öte yandan öteki listelerimize göz atabilirsiniz:
 
– Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023 – #1
– Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023 – #2
– Nisan ayının ikinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 8-14 Nisan 2023 #1
– Nisan ayının ikinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 8-14 Nisan 2023 #2 
 
– Pull Stay (Nisan ayı içerisinde: aksiyon, dövüş)
 
 
 
Nito Souji tarafından geliştirilen ve yayınlanacak olan aksiyon, dövüş oyunu Pull Stay, Nisan ayı içerisinde çıkış yapmayı bekliyor. Mizahi ögeleri bünyesinde barındıran bu kule savunma temalı aksiyon dövüş oyunu içerisinde farklı karakterlerle karşılaşacak, bunlara karşı gelmeye başlayacak ve çeşitli tuzaklar kurarak onları geliş noktasını engellemeye koyulacağız. Oyun içerisinde birçok insan karakter bulunacak ve beşerler dışında rastgele bir yaratık yahut canavar olmayacak. Münasebetiyle bu mevzuda rahat olabilirsiniz. Oyun içerisinde kule savunma şekli benimsenecek fakat doğal ki oyunda bir karakteri denetim edecek, bu karakterle birlikte kendi alanımızı – bölgemizi savunmaya koyulacağız.
Kule savunma mekaniklerine sahip dövüş aksiyon oyunu içerisinde istediğimiz üzere tuzaklar kurabilecek, bu tuzakların ardından gidiş yoluna yaklaşan karakterleri yumruklayabilecek ve onları alt etmek için elimizden geleni yapabileceğiz. Oyunda tekrar farklı farklı tuzakları farklı yerlere yerleştirebilecek, yerleştirdiğimiz bu tuzaklarla birlikte farklı meslek kümelerine sahip ve farklı tiplere sahip insanlara ortadan kaldırabileceğiz. Oyunda yeniden lazer tuzaklarından pasta fırlatma tuzaklarına kadar birçok farklı tuzak tipi bulunacak, bunlarla birlikte karşıdan gelen insanları engelleyecek ve etraf etmenlerini de bu oyun içerisinde kullanabileceğiz.
 
 
Yumruklarımızı ve tekmelerimizi de konuşturabildiğimiz bu oyun içerisinde yeniden yaka paça gelen karakterleri tutabilecek ve onları direkt olarak sağa sola yanlışsız fırlatabileceğiz. Oyunda yeniden dövüş – aksiyon ögeleri bulunacak ve bu öğeler sayesinde istediğimiz üzere onları tokatlayabilecek ve yumruk atabileceğiz. Farklı farklı mizahi içeriklerin yer aldığı bu oyun içerisinde dilediğimiz üzere gelen karakterlerden hıncımızı alacak ve onları indirebileceğiz.
Oyun içerisinde geliştirici takımın belirttiğine nazaran 15 farklı uzak çeşidi bizleri bekliyor olacak. Bu tuzak cinsleri ortasında diş macunu tareti, pasta fırlatma sistemi, lazer mekaniği, karpuz fırlatma topu ve daha fazlası yer alacak. Bunları istediğiniz yere kurabilecek, bölgenize en düzgün savunmak için ne yapmanız gerekiyorsa o yere hakikat bunları konumlandırabileceksiniz. Bu imal içerisinde tekrar kullanabileceğimiz bir karakter bulunacak ve bu karakterin denetimini şahsen yapabileceğiz. Hasebiyle oyunda hem aksiyon dövüş içerisine şahsen girebilecek hem de sağa sola çeşitli tuzaklar kurarak karşıdan gelen karakterleri engellemeye çalışacağız.
 
 
Kule savunma mekanikleri ile karşımıza çıkacak olan bu imal içerisinde aksiyon ve dövüş tipi de birbirine harmanlanıyor. Birçok cinsin harmanlandığı bu oyunda yıkılabilen etraf ögeleri da yer alıyor. Yıkılabilen etraf ögeleri ile birlikte oyun içerisinde pek zevkli ve eğlenceli dakikalar geçirebiliyoruz. Bu ögeler ortasında örneğin komşuların konutlarına gidip onların meskenlerini başlarına yıkabiliyor, her bir konut modülünü ve konut kısmını büsbütün parçalayabiliyor ve ortalığa savrulduğunu görebiliyoruz. Meskenleri parçalamak ve onları yok etmek epey eğlenceli olarak karşımıza çıkıyor ve oyun içerisindeki bu mekanik de büyük oranda yer buluyor diyebilirim.
Oyun içerisinde olağan kaynakları bu biçimde toplayabiliyor ve komşuların konutlarını yıkarak ve yerlerini basarak bu formda kaynak toplama işine girebiliyoruz. Kaynak toplayarak elbette çeşitli tuzak tipleri yapabiliyor ve tuzak tipleri de kaynaklar aracılığıyla yapılabiliyor. Yani temel olarak kaynakları topluyoruz, kaynaklarla birlikte üstte bahsettiğim 15 farklı tuzak cinsinden birini seçip kurabiliyor ve bu kaynakları da tuzak çeşitlerine harcıyoruz diyebilirim. Alışılmış ki her tuzak tipini birkaç sefer kurabilir ve istediğiniz üzere bu tuzakları da yerleştirebilirsiniz. Bu büsbütün sizin stratejinize ve planınıza kalmış durumda.
 
 
Oyunda tekrar yıkılabilir etraf etmenleri epey fazla karşımıza çıkacak. Üstte bahsettiğim üzere komşuların konutunu yıkmak epey kolay olacak ve tek bir atakta onların konutlarını lego üzere yıkabileceğiz. Oyunda yumruk ve tekme atabilecek ve karakterimizi de direkt denetim edebileceğiz. Oyun içerisinde tekrar kimi alanlarda müddet sınırlamaları olacak ve bu müddet sınırlamaları içerisinde toplayabildiğimiz kadar kaynak toplayabilecek ve en yeterli halde bu mühlet sonlu alanlarda randıman elde etmeye çalışacağız. Hem kaynaklar toplayarak üstte bahsettiğim üzere tuzaklar kurabilecek ve hem de kendimizi geliştirmek için atılımlarda bulunabileceğiz.
 
Oyun içerisinde denetimini elimize aldığımız karakter, meskenden dışarı çıkmayan asosyal genç ve işsiz olarak karşımıza çıkıyor. Bu karakterle birlikte farklı farklı olaylara dalış yapabiliyor ve asosyal olduğumuzdan ötürü farklı beşerler bizimle dalga geçiyor. Biz de bu insanlara karşı kendimize savunabiliyor ve onlara karşı çeşitli tuzaklar kurabiliyoruz. Oyununuzu aslında bundan ibaret yani oyunda kendimizi savunmamız ve etrafa çeşitli tuzaklar yerleştirmemiz bundan kaynaklı.
Farklı farklı oyun çeşidinin birbirine harmanladığı bu imal içerisinde farklı farklı bölgelerde bulunabiliyor, farklı odalara geçiş yapabiliyor ve kendi odamızı aslında düşmanlara karşı savunabiliyoruz. Karşımıza farklı üslupta ve mesleklerde çeşitli beşerler çıkabiliyor, bu insanlara karşı kendi öfkemizi gösterebiliyor ve onları ellerimizin ortasına alabiliyoruz. Ellerimizin ortasına aldığımız insanları bir hoş pataklayarak onları sağa sola gerçek savurabiliyor, onlara çeşitli tuzaklar kurabiliyor ve onları bir çok biçimde alt edebiliyoruz. Oyununuz büsbütün bundan oluşuyor. Onlara karşı kendimizi savunmak, onları alt etmek ve onları çeşitli tuzakların üzerine çekerek ortadan kaldırmak.
 
 
Oyun içerisinde elbette kule savunma mekaniğinin bulunması, korunan yere ulaşıldığı vakit o oyunun bittiği an manasına geliyor. Yani bir karakter bizim odamıza yahut yerimize hakikat ulaştığı vakit ne yazık ki o oyunda başarısız olmuşuz demektir. Münasebetiyle oyundaki tuzakları âlâ yerleştirmek, sağa sola hakikat yeterlice bunları yerleştirmek çok ehemmiyet arz ediyor. Alışılmış bu kapsamda siz de kendi başınızda çeşitli planlamalar yapabilir ve stratejiler uygulayabilirsiniz. Buradaki tuzakları yerleştirmek ve onların nasıl işleyeceğini görmek büsbütün sizin işiniz.
Oyun içerisinde yeniden karakterimizle bir arada farklı farklı kostümler giyebiliyor ve bu kostümlerle birlikte yeni öğelerin kilidini de açabiliyoruz. Yeniden kaynak topladığımız esnada çeşitli objeler de toplayabiliyor ve farklı silah çeşitlerini de elimize alabiliyor ve bunları karşımıza gelen insanlara karşı kullanabiliyoruz. Tekrar Elimize bir ışın kılıcı alabilir, bu ışın kılıcı ile bir arada sağa sola gerçek savurabilir ve karşımıza gelen düşman karakterleri bu ışın kılıcıyla birlikte ortadan kaldırabiliriz. Hatta oyun içerisinde tek bir düşmana değil de birden fazla düşmana gerçek odaklanabilir ve üç dört kişiyi birebir anda ortada kaldırabilir ve sağa sola yanlışsız savrulduğunu görebiliriz.
 
 
Oyun içerisinde kendimize ilişkin bir alanı savunuyor ve alana giriş yapan tüm düşmanları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Hasebiyle kule savunma mekaniğinin yer aldığı bu oyunda bir alanı savunmak, çeşitli puanlar kazanmak ve kaynaklar toplamak çok kıymetli.
Kule savunma aksiyon ve dövüş oyununun Nisan ayı içerisinde çıkış yapması bekleniyor lakin hangi gün olduğu tam olarak aşikâr değil. Birçok kaynakta oyunun Nisan ayı içerisinde çıkış yapacağı belirtiliyor. Elbette bu mühlet zarfında oyun ertelenebilir yahut diğer bir vakit dilimine alınabilir. Ancak biz yeniden de bu oyunu Nisan içerisinde bekliyoruz. Oyunu öte yandan isterseniz Steam sayfasından istek listenize ekleyebilirsiniz.
 
– The Patriotic War (Nisan ayı içerisinde: strateji, savaş, nişancı)
 
 
 
Tracer Studio tarafından geliştirilen ve INDIECN tarafından yayınlanacak olan strateji, savaş, nişancı oyunu The Patriotic War, Nisan ayı içerisinde çıkış yapacak oyunlar ortasında yer alıyor. Üstten görünümlü savaş odaklı strateji oyunu içerisinde tanklarımızı yanımıza alıp ordumuzla bir arada ilerleyecek ve düşman üslerine gerçek bir hücum gerçekleştirebileceğiz. Oyun içerisinde bir savaş ortamı bizlere aktarılacak ve bu savaş ortamı içerisinde sağdan soldan patlamalar, silah sesleri, bomba sesleri ve daha fazlasını duyabilecek ve deneyimleyebileceğiz. Oyunda yeniden renkli bir sanat lisanı benimsenecek ve bu sanat tarzı daha çok pastel boya biçiminde karşımıza çıkacak. Bu manada gerçekçilik konusunda güzel bir tecrübe sunmayan üretim, grafik usulüne takılmayan oyuncular için pek ülkü bir tecrübe sunabilir.
Oyun içerisinde kendi ülkemiz – bölgemiz işgal edilecek, bu işgale karşı bizde bir dur demek için bu oyunda büyük çabalara atılmaya çalışacağız. Oyunda yeniden kendi birliklerimizi ve ordularımızı toplayabilecek, askerlerimizi çağırabilecek ve istediğimiz üzere bu orduyu yönetebileceğiz. Oyun içerisinde yeniden komuta bizim elimizde olacak ve istersek havadan istersek karadan direkt saldırırlar gerçekleştirebilecek ve düşmanları ve düşman ordularını ortadan kaldırmaya çalışacağız. Oyunda yeniden farklı dövüş ve farklı savaş şartları bulunacak ve bu savaş şartları da bölgeye nazaran değişkenlik gösterecek.
 
 
Oyunda farklı düşman bölgelerine yanlışsız ilerleyecek ve bu düşman bölgelerinin farklı zorlukları ve yapısı olacak. Düşmanlar sağa sola gerçek yayılmış vaziyette karşımıza çıkacak ve biz de bunları top atışı ile bir arada rahatsız etmeye başlayacağız. Oyun içerisinde tekrar tanklar, tüfekler hava araçları, siperler ve daha fazlası yer alacak, onları kullanmak ve kendi başımızdaki stratejiyi kurmak büsbütün bizim işimiz olacak. Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere çizgi sinema üslubu grafikler ve daha çok pastel boya usulünde grafikler yer alacak. Bu sanat tarzı ile bir arada kendimizi çizgi sinema izliyormuş üzere bulabilecek ve renkli sanal tarzı tadını çıkartabileceğiz.
Birliklerimizi toplayabileceğimiz ve düşman bölgelerine hakikat adım atabileceğimiz bu imal içerisinde direkt hamle edebilecek, sağdan soldan ilerleyebilecek ve kendi stratejimizi bu oyun içerisinde adapte edebileceğiz. Oyunda kendimize ilişkin bir savaş kampını dediğimiz üzere yönetebilecek, askerlerin konumlandırılmasını sağlayabilecek ve tüm operasyonu şahsen denetim edebileceğiz. Oyunda keskin nişancı olabilecek, nişan aldığımız esnada düşmanları vurmak için atılım de bulunabilecek ve düşmanlara tek atabileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde bir karakterle bir arada ilerleyebilecek, bu karakteri dilersek tankın içerisine koyabilecek dilersek de büyük top içerisine dahil edebilecek yahut bu karakterle birlikte keskin nişancı rolüne bürünebileceğiz. Keskin nişancı olursak düşmanları uzaktan tek atışta ortadan kaldırabilecek ve alt edebilecek, bir tankın içerisine girersek tank atışları ile bir arada düşmanları toplu bir formda ortadan kaldırabilecek ve düşman tanklarını da bu formda yok edebilecek. Öbür taraftan top atışları ile birlikte de düşmanların üslerini başlarına yıkabileceğiz.
Farklı farklı savaş şartlarının yer aldığı bu imal içerisinde elbette bölgeyi tahlil etmek, düşman ordularının nerelerde konuşlandığını öğrenmek ve nerelerden geldiğini bulmak çok ehemmiyet arz edecek. Zira geliş noktalarına nazaran bir atılım yapmak ve ona nazaran strateji oluşturmak strateji oyunlarında epey değer arz ediyor. Oyun içerisinde tekrar kullanabileceğimiz ve atılabileceğimiz farklı farklı modlar bulunuyor. Bu modlar ortasında ana kıssa modu,  özel mod ve çevrimiçi mod yer alıyor. Fakat çevrimiçi mod daha sonra oyuna dahil edilecek yani oyunun çıkışı ile bir arada bu çevrimiçi savaş modu ne yazık ki mevcut olmayacak. Bunun belirli bir mühlet testi yapılacak ve daha sonra biz oyunculara sunulacak.
 
 
Oyun içerisinde yeniden kendi savaş kampımızı yönetebilecek, istediğimiz üzere elimize silah alabilecek ve öncü bir birlik olarak oyundaki rolümüzü üstlenebileceğiz. Oyun içerisinde üstte bahsettiğim üzere keskin nişancı rolüne bürünebilecek, dilersek elimize makineli tüfek alabilecek, öncü birlik rolünde oynayabilecek ve düşmanların zayıf noktalarını tespit edebileceğiz. Yani oyun içerisinde birçok alanda atılım yapmak, planlar oluşturmak büsbütün biz tarafından yapılacak. Hasebiyle savaşın seyrini büsbütün biz değiştirebileceğiz.
 
Savaş ortamını ve aksiyon frekanslarını yer aldığı bu yapıp içerisinde Biz de kendimize ilişkin stratejileri Bu oyun içerisinde uygulayabilecek yoksa stratejileri de düzgün uygularsak düşmanlara karşı Galip ayrılabileceğiz toplayabilecek takımımızı direkt denetim edebilecek ve Düşmanların üzerine gerçek yollayabileceğiniz Olağan ki Düşmanlar üzerine direkt yollamak Berbat bir fikir olacak zira onların nasıl yayıldığını ve nerelere  konuşlandıklarını bilmediğimizden  dolayı Gafil olarak avlanabiliriz Hasebiyle bu bayana çok dikkat etmemiz gerekecek.
 
 
Üstten görünümlü bu strateji oyunu içerisinde farklı farklı savaş bölgelerine yanlışsız adım atabilecek, farklı bölgelerde kendimize ilişkin stratejiler oluşturabilecek ve bu bölgeleri güzelce tahlil etmemiz gerekecek. Oyunda tekrar farklı silahların kilidini açabileceğiz ve yeni ekipmanları da oyun içerisinde kullanabileceğiz. Tarihi savaşlara dayanan bu yapının içerisinde bizlere bir yandan savaş ortama aktarılırken başka yandan ise art planda bir kıssa anlatılacak diyebilirim.
Oyun içerisinde temel maksadımız Avrupa kıtasını fethetmek ve kendi bölgemize savunmak olacak. Bu kapsamda kendimize ilişkin bir savaş kampı kurabilecek, bu savaş kampında yer alanları yönlendirebilecek ve denetim edebileceğiz. Oyun içerisinde üstte bahsettiğim üzere elimizin altında tanklar, tüfekler ve keskin nişancı ögeleri bulunacak. Bunları da kullanmak büsbütün bizim işimiz olacak.
 
 
Oyun içerisinde karşımıza tekrar tanklar gelebilecek ve bu tankları alt etmek için onlara karşı bombalar atabilecek ve tankımıza atlayarak tank savaşlarına katılabileceğiz. Oyunda bombayı fırlattığımız bölgelerin yıkılabildiğini görebilecek, tankla birlikte ağaçların üzerinden geçerek onları devirebilecek ve etrafın yıkılabildiğini deneyimleyebileceğiz. Oyunda tank atışları ile ve top atışları ile bir arada siperlerin ortadan kaldırıldığını ve patladığını da görebileceksiniz. Münasebetiyle top atışları oyun içerisinde çok ehemmiyet arz edecek.
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere üç farklı mod bulunacak. Lakin bunlar ortasında yer alan çevrimiçi savaş modu daha sonra oyuna dahil edilecek. Oyunun esasen birinci modu yani senaryo modu bize temel öyküyü anlatacak, ikinci mod (özel mod) içerisinde bizlere çeşitli eğlenceli operasyonlar sunulacak. Bu operasyonlar dahilinde birçok misyona katılabilecek ve bu misyonları de tamamlamaya çalışacağız. Öbür çevrimiçi mounda ise oyuncularla birlikte yahut etrafla bir arada kapışabilecek ve onları alt etmeye çalışabileceğiz.
 
 
Renkli sana tarzına sahip bu strateji savaş oyunu içerisinde birçok özellik bizleri bekliyor olacak. Oyunun Nisan ayı içerisinde çıkması bekleniyor lakin hangi gün olduğu aşikâr değil. Olağan oyunun çıkış tarihi ve günü de ertelenebilir. Öte yandan oyunun Steam sayfası şu anda açık durumda. Dilerseniz istekli listenize ekleyebilir ve oyun çıkış yaptığı üzere bir bildirim alabilir ve bu oyundan haberdar olabilirsiniz.
 
– MINDHACK (Nisan ayı içerisinde: görsel roman, öykü, macera)
 
 
VODKAdemo tarafından geliştirilen ve VODKAdemo, room6 tarafından yayınlanacak olan görsel roman, öykü, macera oyunu Mindhack, Nisan ayı içerisinde çıkış yapacak üretimlerden biri. Farklı yapısı ve mekanikleri ile karşımıza çıkış yapacak olan bu oyun içerisinde daima olarak farklı karakterlerle etkileşime geçecek ve bu etkileşime geçtiğimiz karakterlerle bir arada öykünün özünü öğrenebileceğiz. Oyun birinci etapta yalnızca Japonca – İngilizce lisan dayanağına sahip olacak daha sonra öbür lisan dayanakları de vakitle eklenecek. En azından geliştirici grubun belirttiğine nazaran bu süreç bu biçimde işleyecek diyebilirim.
Mind-hack oyunu içerisinde bizlerin berbatların nasıl bir yapıya sahip olduğunu, konuşmalarıyla birinin nasıl makus olduğunu anlarız biçiminde bir tema işleniyor. Bu tema ile bir arada daima olarak onlarla etkileşime geçiyor ve birçok sohbette bulunuyoruz. Bu sohbet esnasında bu berbatların zihnini manipüle edebiliyor ve yapacağımız seçimlerle bir arada kıssanın gidişatını değiştirebiliyoruz. Oyun içerisinde başka insanların ve berbatların zihinlerine girebiliyor, bir bilgisayar korsanı üzere hareketler sergileyebiliyor ve zihinsel yıkımın aslında bir nevi tecrübesini burada yaşıyoruz diyebilirim.
 
 
Farklı bir yapıyı ve farklı bir temayı benimseyen bu oyun içerisinde karmaşık bir denetim sistemi yahut oynanış akışı yer almıyor. Münasebetiyle her oyuncuya hitap ediyor: kolay denetimleri ve oyun tarzına sahip bir biçimde karşımıza çıkmayı hedefliyor. Oyun içerisinde daima olarak farklı karakterler karşımıza çıkıyor ve bu karakterlerle birlikte etkileşime geçebiliyoruz. Etkileşime geçtiğimiz bu karakterlerle bir arada de samimi bir ortam yaratmaya çalışıyor ve diyaloglar aracılığıyla iki karakter ortasındaki alakayı ilerletebiliyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı diyaloglar karşımıza geliyor ve bu diyaloglar aracılığı çeşitli seçimler de yapabiliyoruz. Seçimler yaptığımız esnada da o karakter ile münasebetimizi aslında bir nevi bizim seçimlerimize bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Münasebetiyle bu oyun içerisinde her bir oyuncu farklı seçimler yapabiliyor ve farklı bir tecrübe elde edebiliyor.
Görsel sanatı ilgi alımlı bir biçimde karşımıza çıkış yapacak olan bu oyun içerisinde insanların zihnine girmenin yollarını arıyor, ister uygun ister makûs insanların zihnine girerek onların niyetlerinde aslında bir nevi  hasar bırakmaya çalışıyoruz. Birçok karakterin zihinlerini hackleyebileceğimiz ve onların beyinlerine girip manipüle edeceğimiz bu görsel roman niteliğindeki macera içerisinde aslında onların beyinlerini ele geçirerek istediklerimizi yaptırmaya çalışıyoruz. Oyunu teması büsbütün bunun üzerine şurası diyebilirim. Oyuna yapacağım ataklar bu zihinleri denetim etme, onları manipüle etme ve bir dizi vazifeye gerçekleştirme üzerine.
 
 
İnsanların zihinlerine denetim edebileceğimiz ve zihinlerine hackleyebileceğimiz bu oyun içerisinde aslında temel gayemizi üstte da bahsettiğim üzere zihin denetimi. Zihin denetimi yaptığımız esnada onların beyinlerini büsbütün ele geçirebiliyor ve ele geçirdiğimiz esnada da kişiliklerini büsbütün yok edebiliyoruz. Kişiliklerini tekrardan yazma sistemi bu oyun içerisinde bulunuyor yani bir insan şayet makus bir kişiliğe sahipse o kişiliği büsbütün yok edebilir ve büsbütün yeni bir sayfa açarak yesyeni bir kişiliği onun üzerine enjekte edebiliriz.
Bu üretim içerisinde daima olarak bir karakterle birlikte tartışmalar ve diyaloglar içerisine girebiliyor, onların zihinlerine girmeye çalışıyor ve çeşitli açıklar yakalamaya çalışıyoruz. Daima olarak metinler üzerinden yürüdüğü için art planda da bir kadro değişiklikler meydana geliyor ve yapacağımız ataklara yahut konuşacağımız diyaloglara nazaran art plandaki tema yapısı ve görsel değişkenlik gösteriyor. Distopik bir dünyada bulunduğumuz bu oyun içerisinde farklı farklı seçeneklerle bir arada etrafımızla etkileşime girebiliyor etkileşime girdiğimiz esnada çeşitli seçimlerle iki başka tarafa hakikat gidebiliyoruz.
 
 
Görsel roman niteliği olan bu oyun içerisinde biz oyunculara özel kolay bir kullanıcı arayüzü bulunuyor. Hem retro hissiyatı veren hem de bilim kurgu temasını bizlere yansıtan bu distopik renkli dünyada her bir oyuncu farklı farklı kıssa gidişatlarına sahip olabiliyor ve bu sayede her bir oyuncu farklı insanların zihinlerine girmeye çalışabiliyor. Oyun içerisinde farklı bir dünya bizleri bekliyor olacak. Münasebetiyle berbat insanları burada düzgüne çevirebiliyoruz, zihinlerine girebiliyoruz, kişiliklerini yine yazabiliyoruz ve suçluları oyun içerisinde tekrardan toplama kazandırabiliyoruz.
 
Oyun içerisinde yalnızca insan gibisi karakterler bulunmuyor farklı farklı dünyalara ilişkin yaratıklar – canavarlar ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Oyunda farklı farklı kişilikler yer alıyor. Farklı karakterler ve görünümlerle karşımıza çıkacak olan bu şahıslar büsbütün manipüle edilmeyi bekliyor diyebilirim. Oyun içerisinde esasen üstte da bahsettiğim üzere temel maksadımız onların zihinlerine girerek makûs niyetleri ortadan kaldırmak ve bu makus kanıları ortadan kaldırdıktan sonra kişiliklerini tekrar yazma olacak.
 
 
Oyun içerisinde bir de birinci şahıs kamera bakış açısı yer alıyor. Hasebiyle oyunda daima olarak kendi ellerimizi görebiliyoruz. Daima olarak ellerimizin ön planda olması bizim birinci şahıs kamera bakış açısına sahip olduğunu bize gösteriyor. Oyundaki bu farklı yapı da bizlerin karşına çıkıyor diyebilirim.
Görsel roman niteliğinde yer alan bu oyun Nisan ayı içerisinde çıkış yapmayı bekliyor. Görsel romanının yanı sıra içerisinden macera – öykü ögelerini bulunuyor. Dilerseniz bu oyuna bir göz atabilir ve çıkış yaptığı üzere bir talih verebilirsiniz. Oyun daima olarak diyaloglar üzerinden ilerlediği için hem okuma alışkanlığınızın olması hem de daima olarak dikkatinizi oyuna vermeniz gerekiyor. Münasebetiyle daima olarak bir şeyler okumaktan sıkılan oyuncular bu imal içerisinde ne yazık ki sıkılma bahtı hayli yüksek.
 
 
Farklı bir yapının işlendiği ve görsel roman niteliğinde yer alan oyun içerisinde kısaca toparlayacak olursam bir zihin manipüle etme simülasyonu bulunuyor. Bu simülasyon sayesinde berbat insanların zihinlerine girip onların kişiliklerini tekrar yazmaya çalışıyoruz. Elbette bu kolay olmayan bir süreç ve daima olarak onlarla birlikte diyaloglara giriyor, onların zihinlerinde değişime yol açmak için gerçek diyalogları seçmeye çalışıyor ve ona nazaran atak yapmaya başlıyoruz. Olağan manipüle işlerine birinci olarak diyaloglarla birlikte başlıyoruz ve bu süreç bizim seçimlerimizle bir arada ilerliyor diyebilirim. Oyunda farklı karakterlerle tanışabiliyor ve bu karakterlerin zihinlerini hacklemeye çalışıyoruz. Yeniden hacklediğimiz vakit onların kişiliklerini tekrardan yazabiliyor ve onları topluma tekrardan kazandırabiliyoruz. Oyun aslında bu temel üzerine kuruluyor ve bunun üzerine atılımlar yapmaya çalışıyoruz. Oyunda daima olarak diyalog seçme ekranı bizlerin karşımıza çıkartıyor ve daima olarak bu işle meşgul oluyoruz diyebilirim.
 
 
Oyunun sanat tarzına ve grafiklerine bakacak olursak: sanat tarzı daha çok karanlık bir yapıya sahip ve renkler biraz daha soluk gözüküyor fakat yer yer bu renkler biraz daha ışıltılı bir formda karşımıza çıkabiliyor. Daha çok kahverengi – gri tonların benimsendiği bu oyun içerisinde farklı bölgelere ilerleyebiliyor, art planın değiştiğini görebiliyor ve farklı kişiliklerin içerisine girebiliyoruz. Karşımıza çıkan diyaloglar ortasından seçim yaparak kıssanın gidişatına tesir edebiliyor ve karşımızdaki karakterin zihnini açmaya çalışıyoruz.
 
 
Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve bir demo sürümü bulunuyor. nBu demo sürümünü dilerseniz istediğiniz vakit indirebilir ve oyunun  bir kısmını deneyimleyebilirsiniz. Oyunun birinci kısımlarını sonra deneyimledikten sonra satın alıp almayacağınıza bu demo sürüm sayesinde karar verebilirsiniz. Şayet bu demo sürümünü sevdiyseniz oyunu istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün mail adresinize biri bildirim alabilirsiniz. Böylelikle oyunun çıktığından haberdar olabilirsiniz.
– Occupy Mars: The Game (Nisan ayı içerisinde: hayatta kalma, kaynak idaresi, uzay)
 
 
Pyramid Games tarafından geliştirilen ve Pyramid Games, PlayWay S.A. tarafından yayınlanacak olan hayatta kalma, kaynak idaresi, uzay oyunu Occupy Mars: The Game, Nisan ayı içerisinde çıkış yapmayı bekliyor. Bu üs kurma oyunu içerisinde birinci şahıs bir kamera bakış açısı bulunuyor. Bu kamera bakış açısıyla bir arada kendi bölgemizi ve üssümüzü kurabiliyor, bu üssü dilediğimiz üzere inşa edebiliyor, etraftan kaynakları toplayabiliyor ve kendi hayat biçimimizi geliştirebiliyoruz. Oyun içerisinde yeniden uzay temalı bir yapı bizleri bekliyor ve çok ayrıntılı bir içeriğin bizlere sunulması hedefleniyor.
Erken erişim olarak çıkış yapacak olan bu üretim içerisinde öncelikle oyuncuların geri bildirimleri önemsenecek. Geliştirici takım de bu mevzuda geri bildirimlerin önemseneceğini ve yanılgıların düzeltileceğini belirtiyor. Erken erişim sürecinin ne kadar süreceği belirtilmiyor. Hasebiyle tam sürüme ne vakit çıkış yapar şu an için bilemiyoruz. Takımdan bu husus hakkında açıklama bekleniyor. Oyun içerisinde yeniden erken erişim sürümü boyunca çeşitli kusurlar ve ezalar olabilir hasebiyle bunları gruba geri bildirmekten çekinmeyin. Erken erişim sürümünden ötürü da oyunun düşük fiyattan çıkış yapacağını düşünüyoruz.
 
 
 
Kaynak idaresinin yer aldığı ve kendimize ilişkin bir bölgeyi inşa edebileceğimiz bu üretim içerisinde öncelikle çevreyi keşfedecek, çevreyi keşfederken yeni kaynaklar toplayacak ve yeni kaynakların kilidini açabileceğiz. Oyun içerisinde ne kadar çok kaynak toplarsak o kadar çok kendi üssümüzü genişletebilecek ve yeni yapıların kurulmasını sağlayabileceğiz. Mars’ta nasıl hayatta kalınır temalı bu üretim içerisinde yeniden etraftan sular bulmaya çalışacak yani oyunda su çıkartmaya çalışacağız başka yandan ise oksijenimizi stabil olarak tutmaya çalışacak, bitkiler yetiştirebilecek etrafa yaşanabilecek alanlar kurabilecek ve öteki bölgelere gerçek adım atabileceğiz.
Oyun içerisinde açık bir dünya bizleri bekliyor olacak hasebiyle bu bölgenin ve gezegenin keşfini büsbütün biz yapacağız. Oyun içerisinde bir üs inşa etme oyununda ne arıyorsanız bu üretim içerisinde de bu öğeler yer alacak yani oyunda etrafı keşfedecek, kaynaklar yağmalayacak ve toplayacak, yeni yapılar inşa edecek, bunları İstediğiniz yere kurabilecek ve kendinize bir ömür alanı belirleyebileceğiz. Oyunda yeniden bozulan modülleri ve mekanikleri tekrardan tamir edebilecek, yeni kesimler temin edebilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz.
 
 
Yeni bölgeleri keşfedebileceğimiz ve madencilik yapabileceğimiz bu oyun içerisinde yeniden oksijen çok değerli hasebiyle oksijen tankları üretmek ve bunların imaline tek tek el atmak bizim işimiz olacak. Oyun içerisinde yeniden gittiğimiz bölgelerden gelen kaynakları kendi üssümüze toplayabilecek ve bu oyunu istersek tek başımıza istersek arkadaşlarımıza birlikte oynayabileceğiz. Bu usul oyunlar sizin de bildiğiniz üzere arkadaşlarla bir arada oynaması daha zevkli ve daha eğlenceli oluyor hasebiyle arkadaşları bu oyuna toplamak ve oyun  içerisinde birlikte hem hayatta kalmaya çalışmak hem de öbür bölgeleri birlikte keşfetmek çok daha zevkli olacaktır. Münasebetiyle bu oyunu çevrimiçi eşli olarak oynamanızı tavsiye ediyorum.
Kendi ömür alanımızı kuracağımız ve bu ömür alanını daha da genişletmeye çalışabileceğimiz bu üretim içerisinde çok çeşitli ögeler bulunuyor. Oyun içerisinde tekrar kurabileceğimiz seralar, jeneratörler, tanklar ve daha fazlası yer alıyor. Kesimlerle birlikte çok farklı yapılar inşa edebiliyor ve bunlarla birlikte kendi avantajımıza uygun çeşitli yapılar kurabiliyoruz. Oyun içerisinde yeniden birçok aygıt arızalanabiliyor münasebetiyle bu arızayı bizim kendi elimizle bir arada gidermemiz gerekiyor. Oyun içerisinde tamir etme mekaniği bulunuyor, bu tamir etme mekaniği sayesinde oyunda bozuk modülleri düzeltebiliyor ve bozuk modülleri yerine yenisini takabiliyoruz. Hasebiyle bu da oyunun ince ayrıntılarından biri olarak karşımıza çıkıyor.
 
 
Yaşam alanını kurabileceğimiz ve bu hayat alanında çeşitli araçlarla ve yeni yapılarla birlikte etrafı keşfedebileceğimiz bu üretim içerisinde hem montajlama yapabilecek hem parçalama yapabilecek hem de ölçüm aletleriyle kimi işler yapmaya çalışacağız. Oyun içerisinde birçok ayrıntılı içerik bizleri bekliyor olacak yani her kesimin her ayrıntısına bakabiliyor, buradaki bozuk kesimleri çıkartabiliyor ve yerine yenisini takabiliyoruz. Hasebiyle kestirim etme mekaniği Bu oyun içerisinde çok değerli arz ediyor.
Dinamik hava mekaniği
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere açık bir dünya bizleri bekliyor. Hasebiyle açık dünyada her bölgeyi keşfetmek epeyce kıymetli zira burada yeni kaynaklar ve yeni kesimler bulabiliyor ve bunlar da kendi yerimize götürebiliyoruz. Oyun içerisinde tekrar dinamik hava mekaniği bulunuyor. Bu mekanik sayesinde gece ve gündüz döngülerini hayli net bir halde görebiliyoruz yani yola çıktığımız vakit şayet akşam üzerine denk geldiysek havanın karardığını ve artık atmosferin siyaha büründüğünü görebiliyor ve daha sonra gece sona erdiğinde ise gündüz ışıkları ile birlikte atmosferin nasıl şekillendiğini deneyimleyebiliyoruz. Bunun dışında gece gündüz döngüsüyle bir arada hava ısınabiliyor yahut soğuyabiliyor. Münasebetiyle bu bahislere ve çevresel etmenleri epey dikkat etmemiz gerekiyor. Bu da oyun tecrübemizi etkileyen ögelerden birkaçı olarak karşımıza çıkıyor.
 
 
Gece gündüz döngüsünü bulunduğu bu oyun içerisinde tekrar hayatta kalmak için elimizden geleni yapıyoruz, hayatta kalmaya çalıştığımız bu oyun içerisinde gece gündüz döngüsü haricinde dinamik hava şartları da yer alıyor. Bu hava şartları ile birlikte etrafın tozlarla kaplandığını ve toz fırtınalarının bizlere yanlışsız geldiğini görebiliyor bunun yanı sıra şimşeklerle bir arada etrafın daha da tehlikeli olduğunu deneyimleyebiliyoruz.
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere farklı bölgelere ilerleyebiliyor ve buraları keşfedebiliyoruz lakin buraları yürüyerek değil de aracımızla bir arada keşfetmeye çalışıyoruz. Zira yürüyerek epeyce vakit harcanıyor hasebiyle bir aracın olması kaide. Bu araçla birlikte farklı bölgelere süratli bir formda ilerliyor, gezginin birçok bölgesine adım atabiliyor ve buraların keşfini tamamlayabiliyoruz. Oyun içerisinde elbette elimizde bulunan bu aracı geliştirebiliyor, çeşitli kesimlerini değiştirebiliyor ve daha da stabil hale getirebiliyoruz. Münasebetiyle oyun içerisinde bulunan bu aracı dilediğimiz üzere kullanabiliyor ve yeni modüller takabiliyoruz.
 
 
Birçok ayrıntılı içeriği bünyesinde bulunduran bu hayatta kalma üs inşa etme oyunu içerisinde yapacağımız hayli fazla şey bulunuyor. Münasebetiyle bu oyunu hem tek oyuncu hem de çevrimiçi eşli olarak  oynayabiliyorsunuz lakin üstte da bahsettiğim üzere bu üslup oyunları arkadaşlarla birlikte oynamak çok daha hoş bir tecrübesi bizlere sunuyor. Siz de bu şekil hayatta kalma ve kendi bölgenizi inşa etme oyunlarından hoşlanıyorsanız bu imale bir göz atabilir ve bir baht verebilirsiniz. Oyun Nisan ayı içerisinde çıkış yapmayı planlıyor fakat tam olarak hangi gün geleceği belirtilmiyor. Münasebetiyle Nisan ayı içerisinde bekliyoruz aslında Steam sayfasında da Nisan 2023 ibaresi yer alıyor.
 
 
Oyunun ne vakit çıkacağını bilmediğimizden ötürü Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün mail adresimize bir bildirim alabilirsiniz. Böylelikle oyunun çıktığından haberdar olabilirsiniz. Bu da size kolaylık sağlamış olur. Oyun üstte da bahsettiğim üzere erken erişim sürümü olarak çıkış yapacak. Bunun yanı sıra Türkçe lisan takviyesine sahip olacak. Erken erişim olmasından ötürü oyunun fiyatını çok üstlerde bir şey beklemiyoruz ve şayet ilginiz varsa oyuna satın almanızı tavsiye ediyorum.
– Homestead Arcana (Nisan ayı içerisinde: çiftçilik simülasyonu, macera, rol yapma)
 
 
Serenity Forge tarafından geliştirilen ve Skybound Games tarafından yayınlanacak olan çiftçilik simülasyonu, macera, rol yapma oyunu Homestead Arcana, Nisan ayı içerisinde geliyor. Renkli ve ilgi cazibeli sanat tarzı ile birlikte karşımıza çıkacak olan bu simülasyon rol yapma oyunu içerisinde sıfırdan kendi çiftliğimizi inşa edecek, bu çiftliğimizi geliştirecek ve kendimize ilişkin küçük bir ömür alanı inşa edeceğiz. Oyun içerisinde yeniden çiftçilik simülasyonu hayli kıymet arz edecek. Münasebetiyle bu mevzunun üzerine ayrıntılı bir halde gidilmiş durumda. Oyunda tekrar yeni bitkiler keşfedebilecek, toprağı tekrardan verimli hale getirebilecek ve daima olarak bahçemizi büyütmeye çalışacağız ve yeni bitkilerin kilidini açmaya başlayacağız.
Oyun içerisinde bir cadı olarak rol alacak ve bir bayan karakteri denetim edeceğiz. Oyun içerisinde yeniden art planda bizlere bir öykü anlatılacak ve bu kıssa kapsamda çeşitli vazifeleri üstlenecek ve bu misyonları yapmaya başlayacağız. Oyunda tekrar kendimize ilişkin çeşitli yeteneklerimiz ve marifetlerimiz bulunacak. Bu becerilerimize de vakti geldiğinde yanlışsız bir formda kullanmaya başlayacağız. Oyunda tekrar toprağı güzelleştirmek, bitkileri daha süratli bir biçimde büyütmek ve tabiatın gücünden faydalanmak için elimizde çeşitli büyüler ve maharetler yer alacak. Bunları da kullanıma büsbütün bize ilişkin olacak.
 
 
Bir cadı olarak geri aldığımız bu imal içerisinde elbette büyüler de değerli bir mevzu. Münasebetiyle oyun içerisinde kullanabileceğimiz çeşitli büyüler yer alacak ve bu büyüleri de vakitle geliştirecek ve daha da güçlendirebileceğiz. Oyundaki olağan ki bu büyüleri bir aksiyon içerisinde değil bitkileri güzelleştirmede ve tabiatın gücünden faydalanmada kullanacağız. Oyun içerisinde yer aldığımız bu süreç boyunca öbür bölgelere gerçek yol alabilecek ve bu bölgeleri de keşfetmeye başlayacağız yani oyun içerisinde bir de keşif ögeleri ön plana çıkacak.
Bahçeyi ekebileceğimiz ve çiftçi olabileceğimiz bu imali içerisinde hem büyülerimizi güçlendirmek hem kendimize ilişkin büyük bir tarım alanı yaratmak hem de öykünün bizlere sunulduğu kadarını deneyimlemek temel maksadımız olacak. Oyun içerisinde yeniden karşılaşabileceğimiz ve etkileşime geçebileceğimiz çeşitli karakterler bulunacak. Bu karakterlerden bir ekip vazifeler alabilecek ve bu vazifeleri yerine getirebileceğiz. Misyonları yerine getirdiğimiz takdirde çeşitli ödüllere sahip olabilecek ve hem kendimize hem de büyülerimizi bu biçimde geliştirebileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde farklı farklı bitkiler yer alacak. Bu bitki çeşitlerinin kilidini açmak, kendimizi geliştirmek ve yeni yerler keşfetmek gerekecek. Oyunda natürel ki art planda bizlere büyük bir sırrın olduğunu ve gizemlerin çözülmesi gerektiği vurgulanacak. Biz de bu sırları açığa çıkarmak için çeşitli bölgeler araştıracak, etrafı keşfetmeye çalışacak ve yeni yerlere bakmaya başlayacağız. Alışılmış bu esnada yeniden gizemleri ortaya çıkarmak için çeşitli karakterlerle diyaloglara girebilecek, onlardan bir grup direktifler alabilecek ve tekrardan yolunuza bakmaya başlayacağız.
Kendi çiftliğimizi yaratabileceğimiz ve inşa edebileceğimiz bu imal içerisinde daima olarak büyüyen bir çiftliği denetim edecek ve bu kapsamda çeşitli maceralara atılabileceğiz. Bir yandan açık atmosferiyle ve ilgi cazibeli görünümleriyle karşımıza çıkan üretimde toprakla birlikte bir bütün olmak ve tabiatın gücünden yararlanmak büsbütün bizim işimiz olacak. Yapacağımız atılımlarla çiftliğimizi daha da büyütmenin yollarını arayabileceğimiz bu üretim içerisinde birçok farklı bölge bulunacak ve bu bölgelere gerçek adım atabileceğiz. Oyun içerisinde her bölgenin aslında kendi aurası ve atmosferi yer alacak. Bu atmosferleri keşfetmek ve tabiatın farklı güçlerini ortaya çıkarmak sahiden de merak uyandırıcı bir yapının göstergesi.
 
 
Oyun içerisinde geniş bir bölgede bulunacak, bu bölgenin çeşitli gizemlerini açığa çıkarmaya çalışacak, etraftı özgürce dolaşabilecek ve bu gizemleri açığa çıkararak ortada neler olup bittiğini öğrenebileceğiz. Oyun içerisinde bir yandan merak uyandıran bir sistem yer alacak. Bu merak uyandırma hissiyatını oyun içerisinde ne kadar hissedebileceğiz onu alışılmış ki oyun çıktığı vakit göreceğiz. Hasebiyle bu merak hissi şayet hoş bir öyküye yedirilirse pek düzgün bir tecrübenin bizleri beklediğini söyleyebilirim. Lakin doğal ki geniş bir alanın çok boş olması ve bu merak ögelerinin da art planı boş olması biz oyuncular tarafından sevilmeyen özellikler olacaktır. Hasebiyle bu duruma geliştirici grupların çok dikkat etmesi gerekiyor yani vadettiklerini verdikleri sürece rastgele bir sorun yok diyebiliriz.
Oyun içerisinde elbette üstte da bahsettiğim üzere temel gayemiz kendi çiftliğimizi geliştirmek olacak. Bu çiftliğimizi geliştirmek için alışılmış ki çeşitli vazifeler elde edebilecek, etrafı keşfedebilecek ve yeni bitki çeşitlerinin kilidini açabileceğiz. Oyun içerisinde yeni bitki tiplerinin kilidini açmak için etrafı keşfetmemiz ve yeni tohumlar elde etmemiz lazım. Bu yeni tohumların ardından yeni tarifler açarak daha farklı içeriklere erişmek gerekiyor ve bunun dışında da etrafı keşfederek yeni tarifler ve bilgilerle birlikte çiftliğimize büyütmemiz lazım.
 
 
Büyü yapmak için tabiatın gücünden faydalanabileceğimiz bu üretim içerisinde hem simülasyon hem de rol yapma macera ögeleri yer alıyor. Bu ögelerin birleştiği ve birçok içeriğin yer aldığı bu imal içerisinde renkli ve ilgi cazip bir atmosfer bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde aşikâr bir bölge bizlere sunulacak ve bu bölgeyi keşfetmek, bölgenin gizemlerinin ortaya çıkarmak ve bu bölgedeki vazifeleri yerine getirmek büsbütün bizim işimiz olacak. Oyun içerisinde bir bayan karakteri denetim edecek ve bu bayan karakterin bir cadı olduğunu göreceğiz. Bu karakterle bir arada çeşitli büyüler yapabilecek, tabiatın gücünden yararlanarak yaptığımız büyüler sayesinde bitkilerimizi daha süratli bir halde büyütebilecek, bitkileri en verimli halde kullanabilecek ve yeni bitki çeşitlerinin kilidini açabileceğiz.
Yeni bitki tiplerinin kilidini açmakla bir arada çiftliğimizi daha da genişletebilecek, etrafa daha çok yayılabilecek ve kendi ömür alanımızı daha da büyütebileceğiz. Oyun içerisinde tekrar karşılaşabileceğimiz ve etkileşime geçebileceğim hatta bunlarla diyaloğa girebileceğimiz çeşitli karakterler bulunacak. Sağda solda görebileceğimiz bu karakterlerle bir arada onlarla ikili bağlantılara girebilecek, onlardan etraf hakkında bilgi alabilecek ve ne yapmamız gerektiği konusunda çeşitli ipuçları elde edebileceğiz. Bu ipuçları ile birlikte alışılmış ki ne yapmamız gerektiği hakkında bilgi edinebilecek ve oyun içerisinde bu bilgiler dahilinde yer alabileceğiz.
 
 
Şu anda bu üretimin tam olarak çıkış günü aşikâr değil lakin Nisan ayı içerisinde çıkış yapmasını bekliyoruz. Gerek kaynaklar gerekse raporlar Nisan ayı içerisinde çıkış yapacağını gösteriyor. Oyunu bu yüzden Nisan ayı içerisinde çıkış yapması beklenenler listesine dahil ediyorum.
 
 
 
Oyunu yakın takibe şu anda alabilirsiniz. Oyunun ayrıyeten şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz Steam sayfası üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bu üslup çıkış günleri aşikâr olmayan oyunları istek listenize almanız çok daha değer arz ediyor. Zira hangi gün çıkış yapacağını bilmediğimiz için ve her gün her gün oyunun çıkış yapıp yapmadığına bakamayacağımız için istek listesini almak bizlere kolaylık sağlayabiliyor.
– Untamed Tactics (Nisan ayı içerisinde: sıra tabanlı, taktik, rol yapma, aksiyon)
 
 
Grumpy Owl Games tarafından geliştirilen ve Ravenage Games tarafından yayınlanacak olan sıra tabanlı, taktik, rol yapma, aksiyon oyunu Untamed Tactics, Nisan ayı içerisinde çıkış yapması beklenen üretimlerden biri. Renkli karakterlerin ve grafik tarzının yer aldığı bu strateji tabanlı taktiksel rol yapma oyunu içerisinde kendi grubumuzu kurabilecek ve bu grupla bir arada bu dünya içerisinde yer alan tehditleri ortadan kaldırabileceğiz. Oyun içerisinde farklı farklı bölgeler bulunacak, bu bölgelerden yeni karakterleri takımımıza dahil edebilecek, etraftan farklı arkadaşlar bulabilecek ve çeşitli stratejik kararlar verebileceğiz. Oyun içerisinde kıssa odaklı bir yapı benimsendiğimden ötürü hem art planda bir kıssa anlatılacak hem de bu sıra tabanlı strateji oyunu içerisinde kendi ataklarımızı planlı bir biçimde yapmaya başlayacağız.
Bir yandan uğraş içerisinde kendimizi bulabileceğimiz ve öbür yandan ise renkli karakterlerle tanışabileceğimiz bu imal içerisinde sıra tabanlı bir aksiyon sistemi yer alacak. Sizin de bildiğiniz üzere sıra tabanlı savaş sistemi sıra sıra atılım yapmaktan ibaret olarak karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde her bir ekip üyesi bir atak yapabiliyor ve bu atak sonrasında ise sıra karşı tarafa yahut başka karaktere geçiyor. Hasebiyle oyun içerisinde yer aldığımız mühlet boyunca atılımlarımızı çok güzel düşünmeli ve ona nazaran planlama yapmanız gerekiyor.
 
 
Stratejik kararlar alabileceğimiz ve çeşitli gayretlere atılabileceğimiz bu oyun içerisinde birçok karakter yer alıyor ve bu karakterlerin kilidini açabiliyoruz. Oyun içerisinde bir takım kurabiliyor, bu grubu geliştirebiliyor ve yeni karakterleri bu gruba dahil edebiliyoruz. Oyun içerisinde karşılaşabileceğimiz çeşitli atmosferler ve bölgeler bulunuyor. Bu bölgelere ilerleyip buraları keşfedebiliyoruz. Oyun içerisinde yeniden diyaloglara girebileceğimiz ve onlardan çeşitli misyonlar elde edebileceğimiz birçok karakter yer alıyor. Bu karakterlerle birlikte de oyunun bizlere sunduğu kıssayı deneyimleyebiliyor.
Oyun içerisinde prosedürel bir dünya yer alıyor yani bu prosedürel dünyadan kastım her olayın rastgele olarak başlaması ve bitmesi. Oyun içerisinde  bu yapıdan ötürü her bir oyuncu farklı tecrübe elde edebiliyor ve her bir başlangıçta ise farklı bir gayret içerisinde girebiliyor. Yani her bir oyuna başladığımız vakit bir karakterin yahut bulduğumuz bir grup üyesinin yeri değişkenlik gösterebiliyor ve bu değişkenliklerle bir arada yaptığımız misyonların içeriği farklılık gösterebiliyor. Hasebiyle oyunda yapacağımız ve kazanabileceğimiz alanlar her oyunda farklılık gösteriyor diyebilirim. Bu da tekrar oynanabilirlik konusunda ön plana çıkmasını sağlıyor.
 
 
Farklı farklı karakterleri deneyimleyebileceğimiz ve büyük bir uğraşa girebileceğimiz bu üretim içerisinde çeşitli hayvan arkadaşlarla birlikte etkileşime geçebiliyor ve onları grubumuza dahil edebiliyoruz. Oyun içerisinde olağan beşerler dışında farklı farklı hayvanlar karşımıza çıkıyor. Bu hayvan karakterler ortasında tilkiler, tavşanlar, bukalemunlar ve daha fazlası yer alıyor. Bu karakterlerle bir arada renkli bir grafik tarzı bizlere sunuluyor. Bu renkli sanat tarzı ile birlikte oyun aslında bizleri birinci etapta içerisine çekiyor ve bu sanat tarzı ile birlikte bir anda kendimizi büyük bir uğraşın içerisinde bulabiliyoruz.
Oyunda takımımız içerisinde birden fazla farklı hayvan karakter bulunuyor ve bu karakterlerin her birinin farklı özellikleri ve maharetleri bulunuyor. Bu becerilerden ve özelliklerden faydalanmak için öncelikle oyunun bir kısmını oynamanız gerekiyor ve bu becerilerden de en güzel biçimde faydalanmanız lazım.
 
 
Oyunda her bir karakterin farklı özelliği ve marifeti yer alıyor. Marifetleri kullanmak için de oyun içerisinde daima atılım yapmamız gerekiyor ve bu atılımlar sonucunda da bir karakterin hangi tarzları kullandığını öğrenebiliyoruz. Bu imal içerisinde bu karakterleri kullanmak, onlar üzerinde plan yapmak ve planları gerçekleştirmek büsbütün bizim işimiz oluyor. Hasebiyle oyunda hayatta kalmak ve karakterleri hayatta tutmak için bu planları yanlışsız bir halde gerçekleştirmek ve stratejik kararları almamız lazım.
Hayvan dostlarımızla birlikte ilerleyebileceğimiz ve grup kurabileceğimiz bu oyun içerisinde farklı bölgelere hakikat adım atabilecek, bu bölgeleri keşfedebilecek ve kıssanın gidişatına istikamet verebileceğiz. Oyunda bizlere doğrusal bir öykü anlatılacak yani kıssada gidişatımız aşikâr olacak ve nerelere gitmemiz gerektiği konusunda kıssa bizlere taraf verecek. Oyun bu kapsamda bizleri elimizden tutabilecek ve biz de kıssanın sonuna gelmeye çalışacağız. Oyun içerisinde yeniden farklı farklı kümeler yer alacak, bu kümeler ortasında düşman ve müttefik kümeler da bulunacak, bunlarla etkileşime girebileceğiniz ve onlara karşı gelebileceğiz.
 
 
Oyun içerisinde yer alan karakterleri  her birinin üstte da bahsettiğim üzere farklı maharetleri ve özellikleri yer alacak. Lakin bu maharetleri ve özellikleri desteklemek için oyun içerisinde çeşitli rünler de yer alacak. Bu sistemle birlikte karakterleri daha da güçlendirebileceğiz, onlara daha fazla bonus sağlayabileceğiniz ve biz de bu bonuslar sayesinde düşmanların karşısında daha tesirli bir halde çıkabileceğiz. Kendi takımımızı kurabileceğimiz ve takımımızı özelleştirebileceğimiz bu üretim içerisinde elbette her bir karakterin gücünü arttırabilecek, onlara farklı bonuslar getiren rünler takabilecek ve onları özelleştirebileceğiz.
Oyun içerisinde grubumuz dahilinde bulunan karakterlerin düzeyini arttırabilecek, yeni hünerlerin kilidini açabilecek ve sağda solda bulduğumuz ganimetlerle bir arada yeni silahların sahibi olabileceğiz. Oyun içerisinde olağan ki hem sıra tabanlı strateji hem de rol yapma ögeleri yer aldığından ötürü her bir karakteri tek tek özelleştirebilecek, onların güçlerini arttırabilecek ve onlara farklı silahlarla donatabileceğiz. Bu sayede onları en yeterli biçimde güçlendirebilecek ve onlardan en güzel halde maharetlerinden faydalanabileceğiz.
 
 
Taktiksel savaşların ve gayretlerin yer aldığı bu oyun içerisinde çevreyi kendi avantajımıza kullanabilecek ve etraf ögeleri da bu oyunda ön planda olacak. Tekrar farklı atılımlar yapabileceğimiz ve bu atılımlar üzerinde düşünebileceğimiz bir yapı bizlere sunulduğundan ötürü daima olarak kendimizi düşünürken bulacağız. Sanki şunu nasıl o denli mi yapsam bu türlü mi yapsam üzere fikirlere kapılabileceğiz. Aslında sıra tabanlı strateji ögelerini benimseyen oyunlar içerisinde bu üslup kanılara girmek epey olağan bir durum.
Farklı karakterlerin kilidini açabileceğimiz ve yeni gruplar kurabileceğimiz bu üretim içerisinde bizlere renkli bir sanat tarzı sunulacak. Bu renkli sanat tarzı ile birlikte farklı hayvan karakterlerle tanışabilecek ve bu hayvan karakterleri takımımıza dahil edebileceğiz. Oyun içerisinde elbette hem dost hem de düşman karakterler bulunacak, bu karakterleri uygunca tanıyabilecek ve düşmanlar karşısında büyük uğraşlara girebileceğiz. Oyunda tekrar her bir karakterin farklı özelliği ve marifeti yer alacak, bu karakterleri geliştirebilecek ve istediğimiz halde özelleştirebileceğiz. Özelleştirme yaptığımız karakter daha güçlü bir halde düşmanları karşına çıkabilecek ve çeşitli güçlendirmelerle birlikte de karakterleri daha yeterli pozisyona getirebileceğiz.
 
 
Kısaca özetlediğim ve özelliklerinden bahsettiğim oyunun şu anda tam bir çıkış tarihi yok. Fakat çeşitli kaynaklar bu oyunun Nisan ayı içerisinde çıkış yapacağını belirtiyor. Ben de bu oyunu bu sebepten dolayı Nisan ayı içerisinde çıkış yapması beklenen oyunlar listesine dahil ediyorum. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve çıkış tarihi kısmında yakında ibaresi yer alıyor. Dilerseniz siz de oyunu istek listenizi ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bu üslup sıra tabanlı strateji – taktik  oyunlarını seviyorsanız bu imale bir göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu