Oyun

Oyun kesiminde kartlar yine dağıtılıyor!

2010 yılından itibaren telefon kesiminde yaşanan esaslı değişimin meyveleri yavaş yavaş toplanmaya başladı. Bu doğrultuda akıllı telefon üretimi ve çeşitliliği büyük ölçüde artarken, oyun kesimi de bu durumdan direkt etkilendi. Böylece PC ve konsol oyunlarına güçlü bir rakip ortaya çıktı. Hatta son datalar, oyun kesiminde kartların yine dağıtıldığı tarafında.

Taşınabilir oyunlar, PC ve konsol oyunlarının önüne geçti

Yapılan araştırmalara nazaran tüm dünyada 6 milyardan fazla insanın akıllı telefonu var. Durum bu türlü olunca taşınabilir oyun dalı de gün geçtikçe popülaritesini artırarak PC ve konsol oyun pazarının önüne geçmeye başladı.

Bu alanda yaptığı araştırmalarla bilinen Newzoo, yayınladığı son raporda taşınabilir oyunların yüzde 53’lük bir pazar hissesine sahip olduğunu ve 2021’de 90 milyar doların üzerinde gelir elde ettiğini gözler önüne serdi.

Newzoo, taşınabilir oyun pazarının PC ve konsol oyun pazarının toplamından fazla olmasının yanı sıra en süratli büyüyen dal olduğunu da kelamlarına ekledi.

Taşınabilir oyunların 2021’de elde ettiği 90 milyar doları aşan gelirindeki en büyük hisselerden biri de elbet Call of Duty: Mobile ve PUBG Mobile imallerinde imzası bulunan Tencent Games ve Genshin Impact’ın geliştiricisi miHoYo’ya ilişkin. Bu oyunlar da geçtiğimiz yıl 18 milyar dolarlık gelir elde etti.

Son olarak 2024 yılına kadar dünyada kullanılan akıllı telefon sayısının 7 milyarı aşması ve taşınabilir oyun kesiminin de bundan olumlu olarak etkilenmesi bekleniyor.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce taşınabilir oyun bölümünün gelişimindeki ana sebep nedir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘dan bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu