Mobil

OPPO Türkiye’den işten çıkarma açıklaması!

Bir mühlet evvel Türkiye’de cep telefonu üretimine başlayan şirketlerden biri olan OPPO, artık ise işten çıkarma tartışmalarıyla gündemde. Savlara nazaran Çinli teknoloji devi, geçtiğimiz günlerde 500 çalışanını hiçbir münasebet göstermeden işten çıkardı.

Tartışmaların büyümesi ve işten çıkarılan kimi eski çalışanların Tuzla’daki fabrika önünde hareket yapmaya başlamasının akabinde OPPO Türkiye, bahisle ilgili bir açıklama yaptı. İşte ayrıntılar…

OPPO, Türkiye’deki operasyonlarını sonlandırıyor mu?

Bloomberg HT’nin haberine nazaran Oppo Türkiye, son günlerde gündemde olan işten çıkarmalarla ilgili artan maliyetleri gaye gösterdi. Şirketin yaptığı açıklamada, “Artan maliyetler hedeflenen üretim kapasitesini etkilemiştir. Ne yazık ki, sonuç olarak, geçtiğimiz günlerde birtakım işten çıkarmalar oldu” sözleri kullanıldı.

Dünya genelinde devam eden hammadde ve yedek kesim zahmeti ve buna bağlı fiyat artışları, Oppo eserlerinin üretildiği İstanbul’daki fabrikanın da hedeflenen üretim kapasitesini etkilemiştir. Ne yazık ki, sonuç olarak, geçtiğimiz günlerde birtakım işten çıkarmalar oldu. Fakat Türkiye, Oppo için kıymetli bir pazar olmaya devam ediyor ve Oppo bu pazarda uzun vadede kalmayı planlıyor.

Oppo, 2020’de yaklaşık 50 milyon yatırımla Türkiye’ye girme kararı almıştı. Fabrikasını Tuzla’da kuran şirket, bölgede hem istihdam hem de üretim kelamı vermişti. Lakin son yaşanan gelişmelerden sonra, şirketin kelamını ne kadar tutabileceği merak konusu.

Pekala siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce OPPO Türkiye, maliyetlerden oluşan krizi atlatıp yatırımlarını büyütebilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu