Donanım

NVIDIA’dan FPS’i iki katına çıkaran özellik: DLSS 2.3 ve Image Scaling

2018 yılında RTX 2000 serisi ekran kartlarını tanıtan NVIDIA, bununla birlikte pek çok yeni teknolojiyi de hayatımıza dahil etti. Yalnızca donanım ile kısıtlı kalmayan şirket, yapay zeka teknolojisinden faydalanan ve donanım gereksinimini azaltan çeşitli yazılımları da kullanıma sundu.

Son olarak şirket, oyun tecrübenizi çok daha düzgün hale getirecek DLSS 2.3 güncellemesini yayınladı. Ayrıyeten uzamsal ölçeklendirici olan NVIDIA Image Scaling özelliğine bir ekip güncellemeler getirdi ve kullanıcıların manzara kalitesini kolay bir halde karşılaştırabilmesi için fiyatsız ICAT’i tanıttı. İşte ayrıntılar…

NVIDIA Image Scaling (Görüntü Ölçekleme) neler sunuyor?

Yayınladığı GeForce Game Ready şoförü ile ölçekleme ve sertleştirme algoritmasını düzgünleştiren NVIDIA, buna ek olarak “Image Scaling” (Görüntü Ölçekleme) özelliğini de geliştirdi. AMD’nin FSR teknolojisine rakip olarak konumlandırılan bu özellik, GTX 900 serisi ve daha üzeri ekran kartına sahip bütün kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor.

Image Scaling teknolojisinin en değerli artısı ise DLSS üzere oyunun içine eklenme zaruriliği bulunmaması. Kullanmak için tek yapmanız gereken Denetim Paneli yahut GeForce Experience üzerinden etkin hale getirmek. Oyuncular, burada bulunan slider sayesinde tek bir dokunuş ile imgeyi kendi zevklerine nazaran sertleştirecek ve ölçeklendirebilecek.

Bilhassa RTX serisi ekran kartına sahip olmayan ve DLSS‘e erişemeyen kullanıcıların işine yarayan bu özellik, kullanıcıların şimdiki üretimlerde daha âlâ performans almasını sağlıyor. Sunumda rakipleri ile de kıyaslama yapan NVIDIA, teknolojisinin performans kelam konusu olduğunda manzarayı zamansal olarak işleyen rastgele bir uzamsal yükseltme tekniğinden daha üstün olduğunun altını çizdi.

Kıyaslamada AMD için optimize edilmiş iki oyunu (Resident Evil Village ve Godfall) kullanan NVIDIA, FSR‘a karşı kendi uzamsal yükseltme tahlili olan NVIDIA Image Scaling’i konumlandırdı. Fakat optimizasyon konusunda dezavantajlı olmasına karşın performansıyla öne geçen şirket, hem FPS hem de imaj kalitesi manasında daha yeterli performans sunmayı başardı.

Manzara Ölçekleme bilhassa eski kuşak NVIDIA ekran kartı sahiplerini sevindirse de RTX serisi için de sunduğu avantajlar mevcut. DLSS ile birebir anda çalışabilen Image Scaling, yalnızca sertliği artırmak için de kullanılabilir. Böylece DLSS‘in sağladığı katılık ölçüsü size kâfi gelmezse, Image Scaling için geliştirilen filtrelerden faydalanabilirsiniz.

NVIDIA tarafından verilen örnekte 4K çalışan bir oyunda FPS 30 civarında seyrederken, Image Scaling özelliği faal edildiğinde bu sayı 46’ya kadar çıkıyor. Böylece çok daha akıcı bir oyun tecrübesi sağlanıyor. DLSS çalıştırıldığında ise FPS 69’a kadar yükseliyor.

NVIDIA Image Scaling (Görüntü Ölçeklendirme) özelliğini Kontrol Masası yahut GeForce Experience aracılığıyla aktifleştirebilirsiniz. Her iki durumda da, oyun oynarken (GeForce Experience çalışırken) Alt+F3 tuşlarına basarak ve slider düzeneğini kullanarak istediğiniz vakit sertleştirme gücünü ayarlama seçeneğine sahip olacaksınız.

NVIDIA ICAT, karşılaştırmaları çok daha kolay hale getiriyor

NVIDIA, Image Scaling‘e ek olarak yeni karşılaştırma ve tahlil aracı ICAT‘i piyasaya sürdü. Büsbütün fiyatsız olan bu özellik, kullanıcıların ellerindeki fotoğraf ya da görüntü üzere görsel gereçleri diledikleri üzere kıyaslamasını sağlıyor. İmgeler, ICAT aracılığı ile A/B biçiminde hizalanıp kıyaslanabiliyor.


ICAT üzerinden yapılan DLSS açık vs kapalı formda kıyaslama. Soldaki görselde DLSS kapalı sağdakinde ise açık.

ICAT, dört adede kadar ekran manzarasını yahut görüntüyü kolaylıkla karşılaştırmamıza imkan sağlarken, bunları çeşitli modlarda denetim etmemize imkan tanıyor. Kullanıcılar, elindeki manzarayı istedikleri üzere hizalayabilir ve kırpma, kaydırma, belli alanlara yakınlaştırma, döngüler oluşturma ve görüntü oynatma suratını ayarlama üzere gelişmiş özellikleri kullanabilir. Kıyaslama yapabilmek için belgelerinizin fotoğraflarda JPEG, PNG, BMP ve WEBP görüntüde ise MP4 yahut WEBM biçimlerinde olması gerekiyor.

DLSS, çok daha akıllı hale geliyor

Birinci olarak 2018 yılındaki NVIDIA lansmanındakarşımıza çıkan DLSS (Derin Öğrenme Desteklli Muhteşem Örnekleme), oyun dünyasının en değerli teknolojilerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu özellik düşük çözünürlükte işlenen manzarayı, yapay zeka kullanarak yüksek çözünürlüklü hale getirme mantığına dayanıyor.

DLSS, ekran kartı üzerinde ekstra bir yük olmadan yüksek çözünürlüklü kareler oluşturmak için yapay zeka ve makine tahsilini kullanıyor. Böylece ortaya daha başarılı manzaralar ve performans çıkıyor. Bu teknolojinin görünen tek dezavantajı ise şu an için desteklediği ekran kartlarının sonlu olması.

An prestiji ile DLSS’ten yalnızca RTX 2000 ve 3000 serisi ekran kartı sahipleri yararlanabiliyor. Ayrıyeten oyun geliştiricilerin de üretimlerini bu teknoloji ile uyumlu hale getirmesi gerekiyor. NVIDIA DLSS, şu an için 140’tan fazla oyun ve uygulamada en üst seviyede imaj kalitesi ve performansı sunuyor. Aşağıdaki görselde DLSS kapalı vs açık halini görebilirsiniz (ilk görseldeki kapalı).

NVIDIA Image Scaling ve FSR‘dan daha farklı ve üstün bir teknoloji olan DLSS, manzarayı uzamsal olarak değil zamansal olarak işliyor. Tam bir ayrım yapmak gerekirse, NIS ve FSR imajın çözünürlüğünü artırırken yalnızca o anki kareye odaklanır. DLSS ise kaliteyi artırmak için hareket vektörleri ve evvelki kareleri yapay zeka algoritmasından geçiriyor. Bu sayede çok daha yeterli imajlar sunmayı başarıyor.

Artık ise bu teknoloji DLSS 2.3 ile daha da gelişiyor. Yeni versiyon sayesinde Cyberpunk 2077 ve Doom Eternal üzere DLSS destekleyen oyunlardaki detaylar daha uygun hale geliyor. Hali hazırda tüm uzamsal yükseltme teknolojilerinden daha âlâ performans veren NVIDIA, artık partikül efektlerinde bile gerçeğe yakın manzara sunuyor.

Ayrıntılar konusunda da gelişmeler ile gelen DLSS 2.3, evvelki sürümlere kıyasla doku kalitesinde önemli bir artış sağlıyor. Bu sayede oyun içindeki kaplamalardan tutun rastgele bir kağıttaki yazıya kadar daha net okunabiliyor. Ayrıyeten, imaj kalitesi, şirketin bu sürüm ile sunduğu tek yenilik değil.

Artan DLSS performansı, ekran kartının GPU çekirdeklerine daha az yük olacağı için performans, doğal olarak da oyunlardaki kare artışı da sağlanacak. Böylece RTX ve türevi teknolojiler için çok daha kâfi kaynağa sahip olacaksınız.


Rakipleri ile ortasındaki farkı şahsen göstermek gerekirse, hem DLSS hem de FSR‘ı destekleyen oyunlarda NVIDIA’nın bariz bir formda üstün olduğunu görüyoruz. DLSS, orta ayarlarda bile ultrada çalışan FSR‘dan daha âlâ manzara kalitesi ve FPS bedelleri vermeyi başarıyor.

Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? DLSS 2.3, Image Scaling ve ICAT teknolojilerini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu