Donanım

Bilgisayar kasası toplarken yapılan 5 yaygın kusur

Bilgisayar almayı planlıyorsanız ve hazır sistemler yerine kendi gereksiniminize nazaran şekillendirebileceğiniz bir kasa toplama niyetindeyseniz, dikkat etmeniz gereken birtakım ögeler var. Zira bir sistemin kesimlerinin birbirleriyle uyumlu olması, paranızın karşılığında alacağınız azamî performans manasına geliyor. Pekala hangi yanlışları yapmaktan kaçınmalıyız?

Bilgisayar toplarken nelere dikkat etmeliyiz?

Tahminen tasarım olarak hayalinizdeki kasaya sahip olmak istiyor, tahminen de deneyimlemek istediğiniz oyunları yüksek performansta çalıştıracak bir sistem arıyorsunuz. Lakin gereksiniminize nazaran donanım modülleri seçmeniz ve bunların ahenk içerisinde çalışacağından emin olmalısınız.

Örneğin yalnızca ofis ve yazı işlerinde kullanacağınız bir bilgisayara 32 GB bellekleri koymanıza gerek yok. Zira muhtemelen 24 GB’lık kısmını hiç bir vakit kullanmayacaksınız. Emsal bir formda, anakart ve işlemci seçimlerinizi de gereksiniminize nazaran belirlemelisiniz, bu sayede bütçenizi başka modüllerde verimli bir biçimde değerlendirebilirsiniz.

İşlemci

İşlemci, sistemimizin beynini oluşturacağı için, ekran kartından sonra muhtemelen bütçemizin büyük bir kısmını burada kullanacağız. Ama pek çok kişi uzun yıllar kullanacağım o halde en düzgününü almalıyım formunda bir fikirle Intel i7’ye yahut Ryzen 7 serisine yöneliyor.

Yanlış bilinenin tersine, bilgisayar oyunlarında asıl performansı CPU değil GPU’dan alırız. Bu sebeple i5 ve R5 modellerinden almanız performansta kayda paha bir düşüş olmadan size büyük para tasarrufu yaptıracaktır. Üstelik burada cebinizde kalacak parayı ekran kartı hissesine eklerseniz işlemciden gelecek performans kaybının en az 5-6 katını kazanabilirsiniz.

Örneğin 12. jenerasyon bir i7 yahut 5. kuşak Ryzen 7 işlemcinin yanına GTX 1660 GPU alacağınıza, i5 ve R5’i tercih ederek ekran kartında RTX 2060’ı alabilirsiniz. Ama oyun değil de iş odaklı bir bilgisayar düşünüyorsanız işler tam aykırısı olacaktır. Yani render üzere CPU’ya yük bindiren süreçler yapacaksanız, bu durumda i7 ve R7, hatta i9 ve R9 işlemcilerini alarak ekran kartından kısmak çok daha mantıklı olacaktır.

RAM

Sistem toplarken, olmazsa olmaz kesimler arasındad RAM’ler birinci sıralarda yer alıyor. Şu anda bir kasa toplayacaksanız, bilhassa oyun ve iş odaklıysa en az 8, tercihen de 16 GB belleğe sahip olması gerekiyor. Kaldı ki artık yeni çıkan oyunlar, en güzel işlemci ve ekran kartını kullansanız dahi 8 GB’ın altında bir bedeli kabul etmiyorlar.

Ancak yapılan bir başka yanılgı da tüm RAM slotlarını doldurmak zorunda hissediyor oluşumuz. Örneğin anakartımızda 4 adet bellek yuvası mevcut ve sırf 1’i yahut 2’si dolu. Şayet ki sisteminiz 16 GB ise ve RTX 3080 yahut 3090’lı sistem toplayacak kadar büyük bir bütçeye sahip değilseniz, 32 GB yahut 64 GB üzere bir kıymet epeyce gereksiz olacaktır.

Ama şayet sisteminize 32 GB’lık belleklerden alacaksanız, bunu 2 adet 16 GB yerine, 4 adet 8 GB’lık bellek olarak yapmanız ve sistemi çoklu kanal olarak çalıştırmanız yararlı olacaktır. Bir öteki kıymetli husus ise mHz ve Cl kıymeti. Bunlar çalışma frekansı ve gecikme oranını milisaniye olarak bize bildiren kıymetlerdir.

Şayet AMD işlemcili bir sistem topluyorsanız, mHz pahasının yüksek olması sizin için bir avantaj olacaktır. Cl bedeli nispeten daha kıymetsizdir. Ama Intel işlemcili bir sisteminiz varsa durum tam bilakis dönüyor. Cl kıymeti 14 yahut 15 olan RAM’leri tercih etmeniz, 3200 yerine 3400 mHz olanı almanızdan daha güzel olacaktır. Lakin yeniden de 3000 mHz üstü ve 17 Cl altındaki belleklerde fazla para harcamamanız daha makul olabilir.

SSD

Bilgisayar sistemlerinde az bilinen ve tecrübenizi direkt olarak etkileyen bir öbür öge da SSD’dir. İşlemci ve ekran kartı sisteminizin performansını artıyor olabilir. Lakin suratını SSD ve HDD belirler. Dilerseniz 500 GB yahut 1 TB’lık HDD alıp aygıtın hafızasını yüksek tutabilirsiniz. Lakin uygun fiyatlı bir SSD alıp Windows’u ona yüklemeniz, sistemin açılıp kapanma suratı başta olmak üzere kullanımınızı kağıt üzerinde en az 10 kat, gerçek kullanımdaysa 4-5 kat hızlandıracaktır.

Natürel burada bütçeyi ne kadar tuttuğunuz hayli kıymetli. Dediğimiz üzere, en berbat ihtimalle 120 GB’lık SATA SSD alarak Windows’u buraya yükleyebilirsiniz. Ancak direkt olarak tıpk bir RAM üzere anakarta takabileceğiniz ve neredeyse 1.5-2 katı fiyata çıkabilen M2 SSD’lerden alırsanız, süratiniz kağıt üstünde 50 kata kadar artabilir.

Örneğin, yüksek süratli bir HDD saniyede 80 Megabayta kadar evrak okuyabiliyor. Lakin M2 SSD’lerin suratları 3 bin hatta 5 binlere kadar çıkabiliyor. Mesela GTA 5’in açılış mühleti 5 dakikayı bulan düşük süratli HDD kullanılan bir bilgisayarda süratli bir M2 SSD ile bu süreyi 10 saniyeye kadar düşürülebilirsiniz.

Anakart

Kullanıcılar genelde işlemci ve ekran kartına daha fazla bütçe ayırabilmek için anakartı önemsemezler. Hatta 10 bin liralık bir ekran kartı ve 5 bin liralık işlemci alırken, 600- 700 TL’lik anakartlara yönelirler. Ama daha sonra işlemcileri beklenen performansı vermediğinde üzülebilirler.

Bunun ekseriyetle Intel’in K serisi ve AMD’nin X serisi (overclock yapılabilir) işlemcilerini alıp daha sonra anakarta gelince H ve B kodlu modelleri alan bireylerde görüyoruz. Şayet yüksek performans almak istediğiniz hatta bu sebeple overclock yapmak istediğiniz bir işlemciniz varsa, en düşük Z serisi bir anakart almalısınız. Aksi takdirde sisteminiz tam verimlilikte çalışsa bile donanımların ferdi performansları hiç bir vakit azamî pahası görmeyebilir.

Güç kaynağı

Şayet bir oyuncu yahut iş bilgisayarı topluyorsanız, modüllerin performansı ve güç tüketimine nazaran bir güç kaynağı seçmelisiniz. Bu noktada bizim teklifimiz en az 500 ile 700 W ortası bir model almanız istikametinde olacaktır. Lakin sahiden yüksek performans veren bir sistem olacaksa, 1000 W ve üzeri tercih edilebilir.

Ancak en değerli detay malesef bu değil. Pek çok kişi Watt pahası yüksek olduğu için gördüğü birinci uygun fiyatlı güç kaynağını çabucak alarak büyük bir yanılgı yapıyor. Lakin 80 Plus gold yahut bronze serfitikalı bir aygıt seçmelisiniz. Aksi takdirde sistem stabil çalışırken anlık güç kesintileri yaşayabilir yahut en ufak elektrik kesintisinde kasanızın ziyan görmesine sebep olabilirsiniz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu