Bilim

Nefes ölçümü ile Covid-19 tespiti yapılabilecek

Singapur’daki araştırmacılar, asemptomatik bireylerde bile Covid-19’u 5 dakikadan daha kısa müddette hassas ve hakikat bir formda teşhis edebilen prototip “nefes ölçer” geliştirdi.

Asemptomatik olan bireyler Covid-19’u diğerlerine bulaştırabilir, bu da onları bulaşıcı olmayana kadar tanımlamayı ve izole etmeyi kıymetli hale getirir. Nefesten Covid-19 tespiti yapabilen testler, konferans ve düğün üzere büyük toplantılara katılan şahısların süratli bir biçimde taranmasını sağlamak için kullanılabilir.

Nefes ölçerden 5 dakikada Covid-19 tespit edebilir

Covid-19 testi için altın standart, yaygın olarak PCR testleri olarak bilinen aykırı transkripsiyon-polimeraz zincir tepkisi ismi verilen bir tekniktir. Lakin bu teknik tipik olarak yavaştır, numune toplamak için rahatsız edici bir nazofaringeal sürüntü gerektirir ve laboratuarda gerçekleştirilmelidir. Süratli antijen testi çok daha süratlidir fakat yanlış negatif ve olumlu sonuç çıkarma oranı daha yüksektir.

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesinden bir araştırma grubu, çok sayıda insanın yerinde taranması için uygun olacak “hızlı, kullanışlı ve doğru” Covid-19 için alkol ölçer tipi nefes testi geliştirdi.

Bir kişi 10 saniye boyunca aygıta nefesini verdiğinde, nefesteki bileşikler sensörlerle kimyasal olarak etkileşime girer. Akabinde araştırmacılar nefes ölçeri, SERS sensörlerinin moleküler titreşimlerindeki değişikliklere dayalı olarak karakterize eden portatif Raman spektrometresine yükler.

Araştırmacılar nefes ölçeri Singapur’daki hastanelerde ve havaalanlarında, PCR test sonuçlarına nazaran negatif (yüzde 85,2), olumlu ve semptomatik (yüzde 8,6) yahut müspet ve asemptomatik (yüzde 6,2) gösterilen 501 kişi üzerinde test etti.

Prosedür, PCR testlerine kıyasla yüzde 3,8 yanlış negatif ve yüzde 0,1 yanlış olumlu oranına sahipti, lakin 5 dakikadan daha kısa müddette sonuç vermesiyle meraklandırmayı başardı. Araştırmacılar, nefes ölçerin önümüzdeki periyotta Covid-19 için yeni bir araç olabileceğini söyledi.

Nefes ölçer ile 5 dakikada Covid-19 tespit edilmesi hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu