BilimTeknoloji

Citroen C1’in üretimi sonlandı: Kısa vadede yerine bir model gelmeyecek

Citroen, küçük kent arabası C1’in üretiminin sonlandırıldığını duyurdu. Bir müddet A segmentinde atılım yapması beklenmeyen şirket, 17 yıllık ömründe 1.2 milyon civarında satan Citroen C1‘den kalan boşluğu C3 ve Ami ile dolduracak.

Fransız üretici, C1’i emekliye ayırma kararının mikro kent arabası segmentindeki dinamiklerin değişmesinden ileri geldiğini açıkladı. Bir öteki deyişle, gitgide sertleşen emisyon ve güvenlik standartlarının uygun fiyatlı bir ICE (içten yanmalı motorlu) kent arabası sunmayı neredeyse imkansız hale getirdiğini söylemek mümkün.

Citroen C1, 2005 yılında Peugeot 108 ve Toyota Aygo’nun ikizi olarak çıkışını yaptı. Kelam konusu modeller şasi, motor, iç yer ve hatta dış dizaynlarının birçoklarını paylaşıyordu. Üçlü 2009 ve 2012 yıllarında makyajlandı. 2014 yılında ise ikinci jenerasyon ile değerli güncellemeler kazandı. 2018 yılında PSA Kümesi ve Toyota, ortak üretimi sonlandıracaklarını açıkladı.

Citroen ve Peugeot, akaryakıtlı motora sahip bir A-segment araba sunmayı düşünmüyor. Toyota ise kısa mühlet evvel tanıttığı yeni Aygo-X ile yoluna kendi başına devam ediyor. Bu kapsamda Fransız kent arabalarının gelecekte büsbütün elektrikli olarak dönmesini bekleyebiliriz. Bu modellerin bir sonraki kuşak Fiat Panda üzere Stellantis platformlarını paylaşmaları da kuvvetle olası.

Üstte da belirttiğimiz üzere, en azından kısa vadede, C1’in yerini Ami ve C3 dolduracak. O denli ki Fransız üretici C3’ü daha cazibeli hale getirmek için You! isimli yeni bir donanım düzeyi duyurdu. Kelam konusu versiyon başkalarına nazaran daha rekabetçi bir fiyata (12,995 pound) sahip. Üstelik bu fiyat C3’ü üretimi sonlanan C1’den bile daha ucuz bir araba haline getiriyor. 

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Citroen C1’in üretimi sonlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu