Sosyal Medya

Meta’dan AB’ye Instagram ve Facebook tehdidi

Avrupa Birliği kanunları, teknoloji devlerini zorlamaya devam ediyor. Apple ve Google üzere devlere astronomik cezalar kesen birlik, Meta’yı da zorlamaya başladı. Buna nazaran AB maddelerine nazaran birliğe üye ülkelerin ferdî dataları öbür bir ülkede saklanamaz. Meta ise yaptığı son açıklama ile AB için Facebook ve Instagram için kapatma tehdidi savurdu.

AB’ye Facebook ve Instagram için kapatma tehdidi

Meta’nın başı artık de Avrupa Birliği ülkelerinin şahsî dataları ile kaygıda. Birlik kanunlarına nazaran teknoloji firmaları üye ülkelerin ferdî bilgilerini birlik sonları içinde yer alan sunucularda saklamak zorunda. Hatta bu kurala nazaran bu sunucularda yer alan bilgilerin başka sunuculara aktarılması bile kelam konusu olamaz.


Meta’nın toplumsal medya platformları ortasında Instagram açık orta en tanınan uygulama

Meta ise yaptığı açıklamada, AB tarafından alınan kararın uygulanamaz olduğunu açıkladı. Teknoloji devi şu an için orta bir formül peşinde. Lakin Meta AB sonları içinde yer alan sunucuları kullansa bile sunucu ortası bilgi transferi firmanın temel rekabet ögeleri ortasında. Buna nazaran firma kullanıcı muhtaçlıklarını belirlemek ve kitleye nazaran hakikat reklam seçimleri yapmak için dataları sunucular ortasında paylaşıyor.

Şu an için AB ise bu kuraldan geri adım atmış değil. Meta ise son deva olarak AB ülkeleri için Facebook ve Instagram kapatma üzere bir karar almak zorunda kalabileceğini açıkladı. Şirketin bu sert açıklaması sonrası AB’nin nasıl bir hal alacağı ise merak konusu.

AB, daha evvel de Apple’ın USB-C şarj aleti kullanması için zorladı. Şimdi Apple lightning kablodan geri adım atmış olmasa da, birkaç yıl içinde bu standarda geçmesi beklentiler ortasında. Hem AB, hem de birçok teknoloji firmasının merkezi olan ABD, teknoloji firmalarının çok derecede güçlendiği görüşünde. AB, son yıllarda Google ve Apple’a monopolleşme suçlamasıyla birçok cezai yaptırım uyguladı. ABD mahkemeleri ise Google ve Apple’ın uygulama marketlerinden aldığı yüksek kurulun rekabeti öldürdüğü görüşünde.

Sizce Meta hakikaten de AB ülkeleri için Instagram ve Facebook platformlarını kapatma kararı alabilir mi? Yorum ve görüşlerinizi haberin altına ve ShiftDelete.Forum‘a bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu