Sosyal Medya

Elon Musk’tan Twitter itirafı: “Bence bu garip, bunu birinci kere öğreniyorum”

Elon Musk, kelam verildiği üzere, Twitter’ın algoritmasını geçtiğimiz günlerde açık kaynaklı hale getirdi. Yani, artık isteyen herkes kodu inceleyerek nasıl çalıştığını görebiliyor. Süratle incelemeye başlayan birtakım dikkatli kullanıcılar, algoritmanın bir kısmında, Musk’ın varlığından haberi olmadığını söylediği bir özelliği fark etti.

31 Mart Cuma günü bir Twitter Spaces canlı aktifliği sırasında Musk, toplumsal medya platformunun kaynak kodunun internete sızdırılarak GitHub’da yayınlanmasıyla ilgili soruları yanıtladı. Kullanıcılar, tweet’i gönderenin Musk olduğunu denetim eden “author_is_elon” (yazarı elon’dur) sözünün Twitter’ın teklif algoritmasına kodlandığını belirledi.

Musk, bu durumu “Bence bu garip” diye yanıtladı ve devam etti: “Bu ortada, bunu birinci defa öğreniyorum.

Ayrıca, kodun “Cumhuriyetçi”, “Demokrat” ve “yoğun kullanıcı” tarafından gönderilen tweet’leri Sizin İçin altındaki teklifler algoritması için özel yönergeler olarak kaydettiği de bulundu. Kodun bu kısımları daha sonra kaldırıldı.

Musk, algoritmadaki bu çeşit “aptalca ve utanç verici” içgörülerin aydınlatılmasının sürecin bir kesimi olduğunu söyledi ve çağrıyı yapan şahsa “Açıkçası, çabucak kurtulmamız gereken bir şey belirlemişsiniz üzere görünüyor” dedi.

Twitter kodun tamamını geçtiğimiz hafta GitHub’da yayınladı. Bir blog gönderisinde, açık kaynak yaklaşımının kullanıcılara Twitter’ın Sizin İçin akışında hangi tweet’lerin görüneceğine nasıl karar verdiği konusunda yardımcı olabileceği belirtildi.

Ayrıca toplumsal medya devi, algoritmayı kullanıcı tenkidine ve geri bildirime açarak düzgünleştirmeye yardımcı olmak için bu yolu tercih ettiğini de söylüyor. Musk, “Niyet, ‘hey, işte bizim inanılmaz açık kaynağımız: kusursuz bir mücevher’ demek değil. Hayır, düzeltilmesi gereken pek çok sorunu var ve bence bunlardan en az birini tanımlamış olabilirsiniz” dedi.

Musk, algoritmanın çok karmaşıklığı içerisinde keşfedilecek pek çok aptalca şey olabileceğini fakat bunları bulunur bulunmaz düzelteceklerini de söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu