Yapay Zeka

Klavye-Mouse Kullanma Biçiminiz Gerilimli Olduğunuzu Gösteriyor

Güzide ülkemiz, pek çok araştırma ve ankete nazaran dünyanın en gerilimli, hudutlu ve mutsuz ülkelerinden biri. Bu stres iş yaşantısında da hayli yüksek. Artık adeta günlük rutinimizin bir kesimi olduğundan ayrımına varamasak da, gerilim pek çok sıhhat sıkıntısına sebep oluyor ve daima gerilimli olmak bizi hasta ediyor.

Stresin tespit edilmesinin ve önlenmesinin gerekliliğinin farkında olan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ise bu bahiste kıymetli bir adım atmış. Her üç şahıstan birinin iş yerinde gerilimli hissettiğini belirttiği İsviçre’de, gerilimin belirlenmesi ve önlenebilmesi için yeni bir model geliştirilmiş.

Model gerilimi başladığı yerde, yani iş yerinde tespit ediyor;

Psikoloji ve bilişim teknolojilerinin farklı alanlarından sekiz araştırmacının yer aldığı çalışmada makine tahsili kullanılarak bir model geliştirildi. Model geliştirilirken takım 90 iştirakçinin yer aldığı bir kümesi inceleyerek bilgileri tahlil etti.

Katılımcıların bir kısmına rahat çalışabildikleri, bölünmedikleri ve rastgele bir müdahaleye maruz kalmadıkları bir çalışma ortamı sunulurken bir kısmına ise toplantılarla, sorularla ve iletilerle bölündükleri ‘daha gerçekçi’ bir çalışma ortamı sağlandı. 90 iştirakçinin fare ve klavye hareketleri ile birlikte kalp atış suratları da takip edildi.

Çalışmanın müelliflerinden Mara Nägelin, gerilim altında çalışan bireylerin klavye ve fare kullanma davranışlarının gerilimsiz bir çalışana nazaran farklı olduğunu söylüyor. Ayrıyeten gruba nazaran klavye ve fare kullanma davranışları, stres düzeyini kalp atış suratından daha iyi belirliyor.

Peki gerilimli beşerler klavye ve fareyi nasıl kullanıyor?

Nägelin bu hareketleri “Stresli beşerler fare imlecini daha sık ve daha az hassas hareket ettiriyor ve ekranda daha uzun aralar kat ediyor. Öte yandan rahat beşerler, amaçlarına ulaşmak için daha kısa, daha direkt yolları kullanıyorlar ve bunu yapmak için daha fazla vakit harcıyorlar” formunda özetliyor.

İyi de gerilim neden klavye ve fare hareketlerimizi etkiliyor? diyorsanız;

Ekibe nazaran artan gerilim düzeyi beynimizin bilgi sürece yeteneğini olumsuz etkiliyor. Bu da birebir vakitte motor becerilerimizin de olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Haliyle klavye ve fareyi nasıl kullandığımız da gerilimli olup olmamamıza nazaran değişiyor.

Çalışma ile geliştirilen model şu an hala müsaade veren iştirakçilerin bilgilerini iş yerlerindeyken takip ediyor ve test ediliyor;

Ekibin maksadı, bu dataların bilinmeyen tutularak sırf çalışanların stres düzeylerini belirlemek ve koşulları iyileştirmek için kullanılmasını sağlamak. Fakat ortaya bir saklılık sorunu çıkıyor.

Bu sebeple grup tıpkı vakitte çalışanların ve etik uzmanlarının yer aldığı bir diğer çalışma kümesiyle bilgilerin anonim kalması ve çalışanların ziyanına olacak biçimde kullanılamaması için ne yapılması gerektiğine dair araştırmalar yürütüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu