Yapay Zeka

Google’ın Bard’ı, ChatGPT’den gizlice data mi alıyor? Açıklama geldi…

Eski bir çalışanın, Google’ın yeni yapay zeka sohbet botu Bard’ın rakibi ChatGPT’den data aldığını argüman etmesinden sonra, Google da bu teze süratle cevap verdi.

Geçtiğimiz hafta halka açık testlere başlayan Bard, Microsoft’un OpenAI’nin ChatGPT teknolojisini kullanma lisansına sahip olan Bing Chat’in de rakibi. Lakin, The Information’ın bir haberine nazaran, eski Google AI araştırmacısı Jacob Devlin kısa müddet evvel şirketten ayrılmadan evvel, Alphabet CEO’su Sundar Pichai’yi Bard’ın ChatGPT’den dolaylı bir formda data aldığı konusunda uyardı.

Devlin, Bard geliştirme grubunun ShareGPT isimli bir web sitesine eriştiğini ve kullanıcılardan gelen ChatGPT konuşmalarının daha sonra bu sitede herkesin denetim etmesi için yayınlandığını belirtti. Fakat Google sözcüsü Chris Pappas, The Verge aracılığıyla verilen süratli bir karşılıkta “Bard, ShareGPT yahut ChatGPT’den rastgele bir data konusunda eğitim almamıştır” dedi ve iddiayı kesin bir lisanla yalanladı.

Ayrıca The Information, isimsiz kaynaklar aracılığıyla, Google’ın Brain AI takımının, Alphabet altındaki diğer bir AI şirketi olan DeepMind ile güçlerini birleştirdiğini de sav etti.

İki kümenin Gemini kod isimli yeni bir proje üzerinde çalıştığı bildiriliyor ve bu projenin gayesi, OpenAI’nin gayretleriyle rekabet edebilecek bir eser ortaya çıkarmak olarak belirtiliyor. Haber, Google’ın, Bard eforlarının yetersiz kalması durumunda yedek bir sohbet robotu seçeneği istediğini öneriyor üzere görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu