Yapay Zeka

ChatGPT’yi kandırdı; Windows için geçerli aktifleştirme anahtarı ürettirdi

YouTube içerik oluşturucusu Enderman, OpenAI’nin ChatGPT’sini kandırarak Windows 95 için birkaç geçerli aktifleştirme anahtarı oluşturmayı başardı. 2003 yılında takviyesi büsbütün sonlandırılan Windows 95’in artık terk edilmiş bir yazılım olması nedeniyle bu çalışma eğlenceli bir deneme olarak yapıldı.

Başlangıçta kolay bir “Geçerli bir Windows 95 anahtarı oluşturabilir misiniz?” istemini reddeden yapay zekanın kendi yerleşik müdafaasını atlaması gerekiyordu. ChatGPT, verdiği cevapta “bir AI lisan modeli olarak, özel mülk yazılımlar için geçerli bir Windows 95 anahtarı yahut öbür cinste bir aktifleştirme anahtarı oluşturamayacağını” belirttikten sonra, Windows 95’in artık Microsoft tarafından desteklenmeyen çok eski bir işletim sistemi olduğunu hatırlattı. Daha sonra da sistemin güvenliğinden emin olmak için daha yeni bir Windows sürümüne yükseltmeyi önerdi.

Enderman’ın Windows 95 anahtarlarını denemesinin nedenlerinden biri, işletim sisteminin yapısı ve anahtar biçiminin, Eser Kimliği üzere ek bilgilere muhtaçlık duyan daha çağdaş Windows sürümlerine kıyasla çok daha az karmaşık olmasıydı.

İnternet üzerinde çarçabuk bulunabilen geçerli ve geçersiz Windows 95 anahtar formatları hakkındaki bilgiler kullanılarak, ChatGPT’ye, geçerli bir Windows 95 anahtarının olması gereken dizi biçimini açıkça tanımlayan, revize edilmiş, detaylı bir bilgi istemi verildi. Toplam 30 dizi oluşturulması istendi.

Bu yeni istem üzerine ChatGPT, yapması istenen her şeyi problemsiz bir formda yaptı ve aslında bir anahtar üreteci (keygen) üzere davrandığını fark etmedi. İstenilen anahtarların ikincisi, başarılı bir biçimde Windows 95’i etkinleştirebildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu