Donanım

Google, radar teknolojisini daha erişilebilir hale getirmek için açık kaynaklı Ripple’ı başlattı

Google, genel emelli tüketici radarı uygulamalarının büyümesini hızlandırmak için Ripple isimli bir açık kaynaklı API standardını başlattı. Ripple her ne kadar Google’ın bir projesi olarak başlasa da CES aktifliğinin düzenleyicisi olan CTA tarafından barındırılıyor. Ayrıyeten Ford‘un da ortalarında bulunduğu 6 şirket iştirakçiler ortasında yer alıyor.

Birçok gaye için kullanılabilecek

Ripple ile temel olarak radar teknolojisini daha erişilebilir bir hale getirmek amaçlanıyor. Radar donanım ekosistemlerinin büyümesi için açık API’nin sunulmasının, radar tahlillerinin başlatılmasını, geliştirilmesi ve dağıtılması daha kolay kılacağı düşünülüyor.

Radar sistemi geliştirme için açık ve standartlaştırılmış API arayüzleri geliştirmek üzere silikon, algılama, otomotiv ve elektronik sanayilerinden uzmanların bir ortaya geldiği belirtiliyor.

Google‘ın Gelişmiş Teknoloji ve Projeler kümesinden Mühendislik ve Teknik Projeler Yöneticisi Ivan Poupyrev yeni hizmetle alakalı: “Ripple, herkese yarar sağlayan değerli yeniliklerin kilidini açacak. Genel gayeli radar, kritik kullanım durumlarını saklılığa saygılı bir halde çözmek için gelişmekte olan kıymetli bir teknolojidir.” tabirlerinde bulundu.

Ford‘un Araştırma ve İleri Mühendislik Takımı Lideri Jim Buczkowski ise: “Günümüzde gelişmiş dış radarları kullanan önder Ford Co-Pilot360 şoför takviye teknolojilerimizin ötesinde çeşitli müşteri tecrübelerini geliştirmek için bir sensör kaynağı olarak iç radarın nasıl kullanılacağını araştırıyoruz. Yarı iletken sanayisi iştirakiyle standart bir API, donanım kaynağından bağımsız yazılım geliştirmemize ve yazılım takımlarına birden fazla radar platformunda yenilik yapma özgürlüğü vermemize imkan tanıyacak.” dedi.

Ripple‘ın yarar sağlayabileceği radar uygulamaları olarak; temassız yaşamsal belirti ölçümü ve uyku takibi için non-invaziv sıhhat izleme, ofis binalarının ve kamusal alanların kullanımını optimize etmek için doluluk tespiti, bir kişinin pozisyonunu ve tarafını anlayabilme, yaya trafiğini yönlendirmeye yardımcı olabilme ve daha birçok insan odaklı fonksiyon için insan aktifliği tanıma ve insanların otomobillerle, aletlerle, ve daha ziyadesiyle etkileşim biçimini genişletmek için temassız hareket denetimleri gösteriliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu