BilimTeknoloji

Karsan’dan Kuzey Avrupa başarısı: Otonom e-ATAK Norveç yollarına çıkıyor

Karsan, Amerika ve Avrupa’nın gerçek yol şartlarına hazır birinci Düzey 4 otonom özelliklerine sahip otobüsünü, birinci olarak Avrupa’da Romanya’ya teslim etmişti. Kuzey Avrupa’dan gelen sipariş ile Karsan, elektrikli araçların pazarın büyük bir kısmını oluşturduğu Norveç’e elektrikli otonom otobüsünü ihraç etme başarısına imza attı.

Norveç’in Stavanger kentinde rota çalışmalarına başlayan Otonom e-ATAK, Karsan’ın Kuzey Avrupa pazarına birinci elektrikli araç teslimatı olmasıyla da öne çıkıyor. Özel operatör VY Buss’a satışı yapılan ve bölgenin yenilikçi nakliyat şirketi Kolumbus tarafından hizmete sunulacak olan Otonom e-ATAK, Avrupa’nın “şehir sınırında kullanılacak ve kent içi yolcularını taşıyacak birinci elektrikli otonom otobüsü” unvanını da kazanıyor.

Otonom e-ATAK özellikleri

Karsan Ar-Ge tarafından yürütülen Otonom e-ATAK modelinde, bir diğer Türk teknoloji şirketi ADASTEC ile iş birliği yapıldı. ADASTEC’in geliştirdiği Düzey 4 otonom yazılımları, Otonom e-ATAK’ın elektrik-elektronik mimarisine ve elektrikli araç yazılımlarına entegre edildi. Otonom e-ATAK, gücünü BMW tarafından geliştirilen 220 kWh kapasiteli bataryalardan alarak 230 kW güce ulaşan motoruyla müşterilerin gereksinimlerine yanıt veriyor.

Karsan Otonom e-ATAK’ın sahip olduğu 8,3 metrelik boyutları, 52 kişilik yolcu kapasitesi ve 300 km’lik menzili, Otonom e-ATAK’ı sınıfında öncü pozisyona getirdi. Otonom e-ATAK, AC şarj üniteleriyle 5 saatte, DC ünitesiyle de 3 saatte şarj olabiliyor.

Otonom sürüşü mümkün kılan teknolojiler

ADAS özelliklerinin daha da ilerisinde sürüş yardımcı sistemlerine sahip olan Otonom e-ATAK’ta gelişmiş LiDAR sensörleri yer alıyor. Bu sensörler, lazer ışık demetleri göndererek en kritik açılarda bile 120 metreye kadar bir mesafede aktif formda çalışıyor ve etraftaki nesnelerin santimetre hassasiyetinde 3 boyutlu olarak belirlenmesini sağlıyor. Ayrıyeten, ön kısımda yer alan radarın yaydığı radyo dalgaları 160 metreye kadar nesnelerin tespitini ve hareketini tüm hava şartlarında algılıyor. Kendi kendine hareket edebilen şoförsüz araç teknolojisi, insan faktörüne muhtaçlık duymadan yolu, trafik durumunu ve etraf koşullarını rahatlıkla algılayabiliyor.

RGB kameralarla aracın 6 farklı noktasında yüksek çözünürlüklü manzaraları işleyerek hem nesnelerin uzaklıklarını ölçerken hem de nesneleri tanımlayabilen Karsan Otonom e-ATAK, araç, yaya yahut öteki nesnelere ilişkin ayrımı basitçe gerçekleştiriyor. Öte yandan, sahip olduğu termal kameralar sayesinde ışık ve hava şartlarından etkilenmeden aracın etrafındaki canlıların sıcaklık değişimlerini algılayabilen ve buna nazaran tespitte  bulunabilen Otonom e-ATAK, böylelikle yayalara ve öteki canlılara karşı ekstra güvenlik sağlıyor.

Otonom e-ATAK’ta yüksek hassasiyette pozisyon bilgisi ileten yüksek çözünürlüklü haritalar, GNSS, ivme ölçer ve LiDAR sensörleri sayesinde ise aracın pozisyonu hassas ve inançlı bir biçimde belirlenebiliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Karsan Otonom e-ATAK Norveç yollarına çıkıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu