BilimTeknoloji

Karsan, elektrikli e-ATA’ların Romanya’ya birinci teslimatını gerçekleştirdi

Karsan, doğuştan elektrikli e-ATA modelinin birinci teslimatını Romanya’ya gerçekleştirdi. Toplam 10 adet 10 metrelik e-ATA otobüsünü Slatina kentinin hizmetine sundu.

Karsan, Türkiye’nin en büyük elektrikli otobüs ihracatı mutabakatını gerçekleştirerek, Romanya ile toplam 56 adetlik e-ATA muahedesine imza atmıştı. Şirket bu otobüsleri de 2022 yılında Romanya’nın iki farklı kentine teslim etmeyi hedefliyor. Böylelikle Karsan, çevreci, sıfır emisyonlu ve son teknoloji elektrikli ticari araçlarıyla birçok kentin ulaşım altyapısını modernize ederken, markanın Avrupa’daki elektrikli araç filosu ise 250’yi aşmış oldu.

150 kWh’tan 600 kWh’a kadar 7 farklı batarya paketi

İsmini Türkçe’de ailenin büyükleri manasına gelen Ata’dan alan e-ATA, Karsan’ın elektrikli eser gamı içerisindeki en büyük otobüs modellerinden oluşuyor. Doğuştan elektrikli e-ATA, batarya teknolojilerinden taşıma kapasitesine kadar birçok alanda epeyce esnek bir yapı sunarak gereksinimlere süratle karşılık verebiliyor.

150 kWh’tan 600 kWh’a kadar 7 farklı batarya paketiyle tercih edilebilen e-ATA model ailesi, olağan bir otobüs rotasında yolcu ile doluyken dur-kalk, yolcu indirme-bindirme, tüm gün klimanın çalıştığı şartlardan ödün vermeden büsbütün gerçek sürüş şartlarında 12 metrelik boyutunda 450 kilometreye kadar menzil sunuyor. Üstelik, sahip olduğu süratli şarj teknolojisiyle batarya paketinin büyüklüğüne nazaran 1 ila 4 saat ortasında şarj edilebiliyor.

Azamî batarya kapasitesi 10 metre için 300 kWh, 12 metre için 450 kWh ve 18 metre sınıfındaki modelde 600 kWh’e çıkabiliyor. Karsan e-ATA’nın tekerlere konumlandırılan elektrikli hub motorları, 10 ve 12 metrede 250 kW azami güç ve 22.000 Nm tork sunarak, e-ATA’nın en dik yokuşları sıkıntısız tırmanmasını sağlıyor.

18 metrede ise 500 kW’lik azami güç, en dolu kapasitede bile tam performans gösteriyor. Avrupa’nın farklı kentlerinin farklı coğrafik şartlarına tam ahenk sağlayan e-ATA eser yelpazesi, dış dizaynıyla da dikkati çekiyor. Yolculara iç yerde tam alçak tabanı sunarak, manisiz bir hareket alanı vadediyor.

Sunduğu yüksek menzile karşın yolcu kapasitesinden ödün vermeyen e-ATA, tercih edilen batarya kapasitesine bağlı olarak 10 metrede 79, 12 metrede 89’un üzerinde, 18 metrede ise 135’in üzerinde yolcu taşıyabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu