Donanım

Samsung, yeni SSD’si ile sürat rekorlarını kırdı!

Genelde eski bilgisayarlarda mevcut olan HDD’lere nazaran en az 3 kat daha süratli çalışabilen SSD’ler, yıldan yıla sürat limitlerini üst çekiyor. Genelde yüksek performanslı SSD denince akla 3.500mb/s suratındaki SSD’ler gelse de iş dünyasının ihtiyaçları bu limiti üst çekiyor. Samsung’un iş dünyasına odaklı, PCIe 5.0 arayüzünü kullanan SSD’sinin sürat sonuçları geldi.

Samsung, PCIe 5.0 kullanan SSD ile sürat rekoru kırdı

Yakın vakitte duyurulan PM1743 model numaralı SSD, PCIe 5.0 standardını kullanıyor olmasıyla dikkat çekmekteydi. Şu anda piyasadaki en performanslı SSD’ler, PCIe 4.0’ın sürat limitine takılmış durumda. Bu standardın okuma ve yazma suratını 7.800mb/s’ye kadar kısıtlıyor olması daha güçlü SSD’ler için bir engeldi. Yeni duyurulan PCIe 5.0 ise bunun neredeyse iki katı; 14.000mb/s’ye kadar sürat sunabiliyor.

Samsung bu yeni standardı kullanan öncü firmalar ortasında. Samsung PM1743 ile gerçekleştirilen benchmark testinde aygıtla birlikte i9 12900K işlemci, ASUS Z960 anakart ve EVGA RTX 3080 kullanıldı. Bu performans canavarı bilgisayarda yapılan test, Samsung PM1743’ün 13,829mb/s sürate ulaşarak rekor kırmasını sağladı.

PCIe 4.0’ın hududundan ötürü daha evvel hiçbir SSD bu sürate erişememişti. Fakat Samsung’un yaptığı yalnızca öncü olmak. İlerleyen aylarda yeni PCI standardının üst çekilmiş limiti sayesinde öteki üreticilerden de bu kadar süratli SSD modelleri göreceğiz. Hatta önbellek ve reaksiyon müddeti üzere mevzularda daha başarılı SSD’ler de üretilip pazarlanabilir.

Şu anda 7.000mb/s suratındaki SSD’ler bile mesken kullanıcıları için son derece yüksek olsa da iş dünyasında vakit her şeyden değerli olabiliyor. Yazılım ve sinema şirketlerinde gereksinim duyulan yüksek süratli SSD’ler, oldukça tuzlu fiyatlara sahip olsalar da şirketlere büyük vakit kazandıracaklar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu