Bilim

Kanepeden Yatağa Geçtiğimizde Neden Tekrar Uyuyamayız?

Yatağımız dışında bir yerde uyumak bize vakit zaman keyif verse de aslında bu durum, temel uyku alanımız olan yatak odasından uzaklaşmamıza sebep olur ve yatağımıza gittiğimizde dilek ettiğimiz uykuya bir türlü dalamayız.

Bu noktada yaptığımız yanlışlara ve nasıl daha kaliteli bir uyku sistemine sahip olabileceğimize bakalım.

Uyku sorunu olan bireyler, ekseriyetle farkında olmadan dinlenmeyi zorlaştıran makûs alışkanlıklar edinir.

Örneğin bu şahıslar, yatakları dışında bir yerde uyumanın daha süratli uykuya dalma konusunda onlara yardımcı olduğunu düşünür ancak bu yanlış bir inanıştır ve hiçbir desteği yoktur. Bu sebeple beşerler, başta kanepeleri olmak üzere yataklarından farklı bir yerde uyumak üzere bir alışkanlık edinirler.

Temel olarak davranışlarımız, beynimizin alışkanlıklar oluşturma biçiminden kaynaklanır.

Örneğin bir kişi, vakit içinde öğlen yahut akşam yemeğini çok erken yeme alışkanlığı edinirse çok daha erken acıkır. Aslında birebir durum büsbütün uyku konusunda da geçerlidir. 

Bir kişi üst üste, yatmadan evvel kanepede uyuyakalırsa beyin, hareketsiz bir durumda ve rahat bir yerde olduğundan uyku vaktinin geldiğini düşünür. Ayrıyeten birbirini takip eden günlerde yatak dışında bir yerde uyumaya alışırsanız beyniniz, o alanı temel uyku yeri olarak benimseyecektir.

Bu noktada yatağa hangi fikirlerle gittiğimiz epey kıymetli.

Yatağa yattımız an telefonu elimize alır, televizyonu açar ya da gün içinde başımızı kurcalayan fikirlerimizden sıyrılmaz da kendimizi uyumaya şartlandırmazsak; beyinimiz, yatağı bir bakıma aktivite yeri olarak görmeye başlar ve uykunun esamesi bile okunamaz.

Üstelik bu döngü uzadıkça kırılması hayli zorlaşır. Tıpkı vakitte bedenimiz, uykuya kolay bir biçimde dalabilmek için karanlığa gereksinim duyar lakin kısa müddetliğine olsa bile yapay ışığa maruz kalmak, vücudumuzun biyolojik saati için bir tehdit oluşturur. 

İç biyolojik saatimiz, bedenimizin sirkadyen ritimlerine kadar uzanır. 

Televizyon ve elektronik aygıtlar, Güneş’le birebir mavi ışığı yayarak bu ritimleri bozar ve aslında bedenimizin uyumasına yardımcı olan bir kimyasal olan melatonin üretimini baskılar. 
Yani geceleri kanepenin üzerinde saatlerce televizyon izlemek ya da telefonla ilgilenmek, dinlenmemiz gereken bir vakitte beynimizi harekete geçirir ve biyolojik saatimiz altüst olur.

Özetle yatağa yattığımızda rahatlıkla uyuyabilmek için, yatağı sırf ahenge hareketinin yapılacağı bir alan olarak benimsemek gereklidir. 

Yatağa gittiğimiz an kısa müddet içinde uyku haline geçebilmemiz için uzmanların birkaç tavsiyesi var.

Akşam yemeğinden sonra ne olduğu kıymetli olmaksızın, yalnızca rahatlatıcı aktivitelerde bulunulmalı ve cep telefonu yahut buna benzeri bilgisayar ve televizyon ekranlarından uzak durulmalıdır.

Yatmadan evvel rastgele bir kitap okumak, uyku öncesi zihni sakinleştirmenin en eksiksiz yoludur. Kitap okumaktan hoşlanmayanlar da bir sesli kitap ya da podcast dinleyebilir.

Ayrıca uzmanlar, uykuya dalmayı deneyiş süremizin en fazla 15 dakika olmasını tavsiye ediyor. Şayet 15 dakika içerisinde uykuya dalmazsak, bir mühlet yataktan kalkıp bize keyif veren aktiviteleri yapmamızı ve bunun akabinde tekrar yatağa gitmemizi öneriyor. 

Kaynaklar: Sleep Foundation, The Guardian, Independent, Insider

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu