Bilim

NASA, Jüpiter uydusunun sesini yayınladı!

NASA’nın en büyük Jüpiter keşfine aracılık eden Juno uzay aracı, misyona başladığı 2016 yılından beri gezegen ile ilgili kıymetli bilgiler paylaşmaya devam ediyor. Araç, bu kere de gezegenin en büyük uydusu Ganymede üzerinde araştırmalar yapıyordu. Lakin bu sefer YouTube’da da paylaşılan gizemli bir data gönderdi.

Juno, Ganymede’in 50 saniyelik ses evrakını paylaştı

Araştırmalarına devam eden Juno uzay aracı, hem Jüpiter’in hemde güneş sisteminin en büyük uydusu olan Ganymede ile ilgili değişik bir bilgi paylaştı. Southwest Araştırma Enstitüsü’den Juno misyonunda baş araştırmacı olan Scott Bolton, American Geophysical Union’ın sonbahar toplantısında 50 saniyelik ses kaydının sunumunu yaptı.

Juno’nun Ganymede uçuşundan toplanan ses verisi, Jüpiter ile Dünya’nın atmosferleri ortasında kıymetli karşılaştırmalar yapılmasına imkan tanıyacak. Ses evrakının kaydını, Juno üzerinde bulunan Waves isimli kayıt aygıtı gerçekleştirdi. Kayıt aygıtı, gezegenin manyetosferinde üretilen manyetik radyo dalgaları topladı. Daha sonra frekansları, ses izini yapmak için ses aralığına kaydırarak ses evrakını oluşturdu.

Juno, Ganymede’in ses evrakını 34. seyahati sırasında gerçekleştirdi. Ses kaydının oluşturulduğu esnada araç, uydudan tam olarak 1.038 kilometre uzaklıktaydı Ayrıyeten araç, saatte 67 bin kilometre süratle gidiyordu. Waves ses kayıt aygıtından gönderilen datalarının ayrıntılı tahlili ve modellemesi hala devam ediyor.

Juno, gücünü Güneş’ten alıyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın 2011 yılında uzaya fırlattığı uzay aracı Juno, 5 yıllık seyahatten sonra 2016’nın Temmuz ayında Jüpiter’e ulaşmıştı. Dünya ve Jüpiter ortasındaki 2,8 milyar kilometrelik uzak arayı otomatik pilotta saatte 260 bin kilometrelik süratle giden uzay aracı Jüpiter hakkında bilgiler toplamaya devam ediyor.

NASA’nın bu çalışmalarını nasıl yorumluyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu