BilimTeknoloji

İşte 2022’de Türkiye’de satışa sunulacak yeni Hyundai modelleri

Geçtiğimiz yıl 5 modelin Türkiye lansmanını gerçekleştiren Hyundai Assan, 2022’ye yönelik planlarını ve amaçlarını açıkladı. Buna nazaran 2022 yılında Türkiye’de üç yeni Hyundai modeli satışa sunulacak.

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, bu yıl elektrikli IONIQ 5, hafif ticari Staria ve i20 N modellerinin Türkiye’de satışa sunulacağını açıkladı. Berkel, “IONIQ 5’i Türkiye’ye mayıs, haziran ayı üzere getirmeyi planlıyoruz. Nitekim Avrupa’da çok ilgi gören bir araç oldu. IONIQ 5 külliyen elektrikli olarak üretilen ve çok da beğenilen bir araç.

Avrupa’da yılın arabası olmak için finale kaldı. Türkiye’de de düzgün bir tesir yaratacağımızı düşünüyoruz. Burada doğal ÖTV’nin de yine ayarlanmasını bekliyoruz. Devletin bu elektrikli araçların satışını desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz. Dünyada bu noktada önemli manada bir değişim yaşıyoruz. Biz de elektrikli araçlarımızı Türk tüketicisine sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Yeni Staria’nın yılın birinci çeyreğinin sonuna hakikat Türkiye’de satışa sunulacağını bildiren Berkel, Türkiye’de üretilen i20 modelinin yüksek motor performansına sahip i20 N versiyonunun da mart ayında Türkiye’deki otomobilseverlerle buluşacağını söyledi.

Bu yılki üretim ve ihracat amaçlarına de değinen Berkel, “Bu yıl üretim gayemizi 202 bin 500 adet olarak belirledik. İhracatımızı da 184 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Yani bir evvelki yılla kıyasladığımız vakit önemli bir artış olacak. Bu aslında Türkiye iktisadına de önemli bir katkı sağlayacak. İç piyasada ise geçen sene sattığımızın üzerinde araç satmayı hedefliyoruz. Hyundai Assan fabrikasının 240 bin adetlik üretim kapasitesi var, yavaş yavaş oraya gerçek gidiyoruz.” halinde konuştu.

Araç fiyatlarında artış olacak mı?

Bu soruyu da yanıtlayan Berkel, ‘Biz 1 Aralık’taki fiyat listemizin birebirini tutuyoruz, artırım yapmadık. Yalnızca MTV’de, bandrolde değişiklikler oldu onları güncelledik. Kurlar bu düzeyde giderse fiyatlarımızı bu formda tutmayı düşünüyoruz. Lakin kur üst hakikat giderse, yani yeniden varsayımların üzerinde bir artış olursa o vakit biz de fiyat artışına mecbur kalıyoruz.’ dedi.

Kur düştüğünde fiyatları yaklaşık yüzde 30’a yakın geri çektiklerini aktaran Berkel, ‘İthal getirdiğimiz aracın bizde fiyatı değişmiyor. Zira yurt dışından avro bazlı alıyoruz. Gümrükten çektiğimizde o anki kur neyse fiyatlar ona nazaran belirleniyor ve vergiler hesaplanıyor. Biz o fiyatın üzerine mecburen masraflarımızı ve küçük bir oranda karımızı eklemeye çalışıyoruz ve aracı satıyoruz. Evraklar aşikâr, gümrükten çektiğimiz fiyatlar belirli.’ diye konuştu.

Yerli üretim araçlarda ise artan ham unsur maliyetlerinin fiyatlara tesir ettiğini söz eden Berkel, güç maliyetlerinin de fiyatları artırdığını söyledi.

Araç bulunurluğu

Araç bulunurluğu konusuna da değinen Berkel, ‘Araç bulunurluğu noktasında şu anda bir sıkıntımız yok. Biz hala 2021 modelleri satıyoruz. 2022 modellerimiz üretiliyor, bilhassa yerli tarafta yakında araçlarımızı alacağız. Şu kademede güzel gidiyoruz. Lakin tedarik konusu iki ay, üç ay sonra bizi tesirler mi etkilemez mi, buna da hakikaten bir şey diyemiyoruz. Yani çok evvelden yıllık plan yapardık. Artık planlarımız aylığa döndü. Zira parçan varsa üretiyorsun.’ diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu