Bilim

Aşı Olmayana “Aşı Vergisi” Getirme Kararı, Ülkeyi İkiye Böldü!

Kanada’nın en kalabalık ikinci eyaleti olan Quebec, yeni COVID-19 kararları ortasına bir de vergi kararı ekledi: Aşısızlara sıhhat vergisi…

Eyalet Başbakanı Francois Legault, hafta içerisinde düzenlediği basın toplantısında geçerli bir tıbbi münasebet olmadan aşı olmayı reddeden Quebeclilerin “ödenecek bir faturası olacağını” söyledi ve bunu bir “eşitlik sorunu” olarak nitelendirdi.

Başbakan, “Aşı olmamak sağlık bakım ağımızın üzerinde sonuçlar oluşturuyor ve bunun bedelini ödemek tüm Quebeclilere düşmez” dedi. Açıklama şöyle devam etti: “Şu anda, bu beşerler sıhhat bakım ağımıza çok kıymetli bir yük bindiriyorlar. Ve nüfusun çoğunluğunun bunun bir sonucu olmasını istemesinin olağan olduğunu düşünüyorum.

Detaylar şimdi netleşmemiş olsa da Legault, 50 Kanada Doları veya 100 Kanada Doları meblağında bir verginin kendi görüşüne nazaran kâfi olmayacağını söyledi. Başbakan’ın söylediğine nazaran tıbbi muafiyeti olan vatandaşlar vergiyle karşı karşıya kalmayacak, lakin aksi takdirde eyaletteki birinci aşı dozunu “önümüzdeki birkaç hafta içinde” alamayan tüm yetişkinler vergiye tabi olacak.

Mahallî medyanın söylediğine nazaran bu türlü bir vergi sırf “Kanada’daki en katı COVID-19 sıhhat tedbirlerinden biri” olmakla kalmayacak. Aynı vakitte uzmanlar, bunun Kanada maddelerindeki kıymetli bir ilkeyi ihlal edebileceğine dair tasalarını de lisana getiriyor: “Finansal (veya diğer türlü) bir pürüzle müsabakadan herkesin sıhhat hizmetlerine eşit erişime sahip olması gerektiği fikri…

Toronto’da Unity Health’den hekim ve Medicare için Kanadalı Hekimler eski lideri Danyaal Raza, Reuters’e verdiği demeçte, “Kanada’da daha evvel bu türlü bir şey görmedim. Bunun oluşturacağı emsal konusunda kaygılıyım” diyor.

Çarşamba günü CTV News’e konuşan biyoetik profesörü Vardit Ravitsky ise, verginin geri tepmesinden ve pandeminin esasen sertleştirdiği eşitsizlikleri artırmasından kaygı ettiğini söyledi: “Etik bir bakış açısıyla, en adil ve mümkün olan halk sıhhati müdahalelerini seçmeye çalışıyoruz. Bu (vergi) bu prensibe hürmet göstermiyor. 100 Dolar, 500 Dolar üzere ölçüler birtakım aileler için neredeyse hiçbir şey tabir etmeyebilir ve başka aileler için inanılmaz bir yük olabilir.”

Yeniden de, en azından plan şimdiden başarılı olmuş üzere görünüyor: Aşı zıddı vergi planı açıklandıktan sonra 7.000’den fazla Quebecli birinci aşı dozunu almak için kayıt yaptırdı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu