Donanım

Intel Arc Alchemist ekran kartları ertelendi

Intel’in büyük yatırımlarla hayata geçirdiği yeni grafik teknolojileri taşınabilir sistemlerde güzelden uyguna yayılırken masa üstü sistemlere gelmesi bu yıl gerçekleşecek. Intel Arc Alchemist bağımsız ekran kartlarının CES 2022 fuarında tanıtılması bekleniyordu lakin erteleme yaşandı. 

Intel Arc Alchemist ekran kartları hangi özelliklere sahip?

Intel Arc Alchemist ekran kartları birinci etapta biraz orta düzeye yönelik olarak piyasaya çıkacak. GeForce RTX 3070 Ti ve aşağısını kendisine gaye seçen Intel Arc serisinde  512 yürütme ünitesi, 16 GB GDDR6 bellek ve 256 bit bilgi yoluna sahip bir model ve 384 yürütme ünitesine, 12 GB GDDR6 belleğe ve 192 bit bilgi yoluna sahip ikinci bir model yer alıyor. 

Olağanda CES 2022 fuarında bir tanıtım ve akabinde piyasaya çıkması bekleniyordu. Sonrasında çıkış tarihinin Mart ayına kaydırıldığı gündeme geldi. İnternet sitesinde de Q1 2022 olarak çıkış aralığı belirtilmişti. 

Ne var ki şimdi hazırlıkların tamamlanmadığı anlaşılıyor. Evvel CES 2022 fuarındaki tanıtım ihtimali ortadan kayboldu ve artık şimdi de internet sitesi güncellendi. Yeni çıkış tarihi için yalnızca 2022 yılı not düşülmüş. Olağanda tam çıkış tarihinin CES 2022 fuarında açıklanması bekleniyordu. 

Toplamda 30’a yakın ekran kartı versiyonu olacağı bilinen Intel Arc için 50 civarında dizüstü ve masa üstü bilgisayar modeli de hazır durumda. Ne var ki çıkış tarihi bilinmediği için bu modeller de gecikecek üzere görünüyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu