Donanım

AMD Zen 4 ile 16 çekirdek ölçeklendirmesi geliyor

Intel’in yeni Alder Lake mimarisi ile melez yapıda 16 çekirdeğe kadar çıkabiliyor olması AMD tarafını hareketlendirdi. Yeni jenerasyon Zen 4 mimarisi ile birlikte Ryzen işlemciler 16 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilecek. 

Zen 4 ile 16 çekirdek

AMD sunucu tarafında 128 çekirdeğe kadar çıkan işlemcilere sahip lakin son kullanıcı tarafında 8 çekirdek ile yetiniyordu. Zen 4 mimarisi ile birlikte çoklu yonga dizaynına geçen firma 16 çekirdeğe kadar ölçeklendirme planlıyor. 

Sızdırılan bilgilere nazaran büyük fiberglas alt katmanlar ile birleştirilen Zen 4 yongaları TSMC tarafından 5nm sürecinde tasarlanıyor. Zayıf da olsa AMD’nin taşınabilir tarafta 8+8 halinde bir yapıya sahip olacağına dair savlar mevcut. Böylelikle taşınabilir sistemlerde 15W sonu geçilmemiş olacak. Masa üstü sistemlerde ise 105W ile misal bir TDP kestirim ediliyor. 

Tezler ne kadar yanlışsız bilinmiyor lakin Intel’in on üçüncü jenerasyon ile 24 çekirdeğe kadar ölçeklenebilen melez sistemler geliştireceği ve melez yapı barındıran daha çok işlemciye yer vereceği savları düşünüldüğünde AMD’nin bir şeyler yapma vakti gelmiş olabilir. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu