Sosyal Medya

Instagram’a gelecek 2 kıymetli özellik sızdırıldı

Meta’ya bağlı toplumsal medya şirketi Instagram, sunduğu yeni özelliklerle günlük kullanım tecrübesini daima artırmaya çalışıyor. Bir yandan aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan TikTok ve başka toplumsal ağlarla çetin bir rekabet içerisinde olan platform, bazen rakiplerinden özellik kopyalıyor. Buna örnek olarak, yakın vakitte gelen Reels ile Yanıtlama fonksiyonunu gösterebiliriz.

Taşınabilir uygulama geliştiricisi Alessandro Paluzzi, Instagram’ın üzerinde çalıştığı iki yeni özelliğin ekran manzarasını paylaştı. Bunlardan birincisi kullanıcıların Boomerang yaratmasını kolaylaştırıyorken; başkası ise Instagram – Facebook ortasındaki çapraz ilişkiyi bir adım öteye taşıyor.

Facebook maksat kitlesi Instagram ile değiştirilebilecek

Şayet hesaplarınızı bağladıysanız, Instagram’da paylaştığınız bir gönderiyi eş vakitli olarak Facebook’a da aktarabiliyorsunuz. Lakin paylaşımlarınızı Facebook’ta kimlerin görebileceğini direkt Instagram üzerinden seçmek mümkün değil. Alessandro Paluzzi’nin açıklamasına nazaran, toplumsal medya şirketi kullanıcıların bu eksikliğini yakında giderecek.


Facebook gaye kitlesi Instagram’da ayarlanabilecek. Fotoğraf: Alessandro Paluzzi

Instagram’a yüklediğiniz bir gönderiyi Facebook’ta paylaşırken “Hedef kitlesi” seçebileceksiniz. Burada ‘Herkese açık’, ‘Arkadaşların’ ve ‘Yalnızca ben’ olmak üzere üç farklı seçenek yer alacak. Amaç kitlesi belirledikten sonra, Facebook’ta paylaştığınız Instagram gönderilerini yalnızca seçtiğiniz bireyler görebilecekler.

Görüntü, Boomerang’a dönüştürülebilecek

Alessandro Paluzzi’nin ortaya çıkardığı öbür özellik, görüntünün Boomerang’a dönüştürülmesini sağlıyor. Boomerang ile kullanıcılar Instagram’ın öykü kısmında 1 saniyelik kısa görüntüler paylaşabiliyorlar. Lakin bu sürecin Instagram kamerasıyla yapılması gerekiyor.


Galerideki görüntüler direkt Boomerang’a dönüştürülebilecek. Fotoğraf: Alessandro Paluzzi

Yeni devirde, galerinizde var olan bir görüntünün istediğiniz kısmını Boomerang olarak öykünüzde paylaşabileceksiniz. Natürel bu özellik isteğe bağlı olacak. Galerinizdeki görüntüyü kullanmak yerine, her zamanki üzere Instagram’ın kamerasıyla da Boomerang oluşturabileceksiniz.

Instagram’da 2021’in en beğenileni Ronaldo oldu

2021 yılında Instagram platformunda en çok beğeni alan gönderiler ortaya çıktı. Cristiano Ronaldo ve Georgina Rodriguez’in ikiz bebekleri olacağını duyurdukları gönderi 32 milyon kişi tarafından beğenilirken; ünlü müzikçi Ariana Grande ve Dalton Gomez’in evlendiklerini ilan ettiği paylaşım 26 milyon beğeni aldı.

Listeye Billie Eilish (23 milyon), Lionel Messi (22 milyon), Mermaid Montana (20 milyon), Tom Holland (19 milyon) üzere dünyaca ünlü isimler de girdi. Pekala ya sizler bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Instagram’a gelmesini istediğiniz özellikleri aşağıdaki yorum alanında belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu