Oyun

Asus ROG Falchion İncelemesi

Biliyorsunuz oyuncu klavyeleri genelde sayısal tuş kadrolarını da içeren heybetli bir yapıda oluyorlar. Fakat kimi oyuncular için bu kısım hakikaten de çok gereksiz, yani numerik tuş grubu. Ayrıyeten daha küçük klavye demek masada fare için daha fazla hareket alanı manasına da geliyor. Asus da buradan yola çıkarak standart bir klavyeden yüzde 65 daha küçük yapıda tasarlanan Asus ROG Falchion‘ın küçük masaya sahip birçok oyun severin yardımına koşması için tasarlamış. Klavye nitekim de çok kompakt yapıda olmasıyla göz dolduruyor ve her şeyin yanında pek de şirin görünüyor doğrusu. Elbette bu çok öznel bir yorum.

Asus, ROG Falchion’da Cherry MX Red anahtarları kullanmış. Böylelikle daha uzun bir kullanım ömrü amaçlanırken, birebir vakitte bu anahtarlar ile daha sessiz bir mekanik klavye kullanımının da önü açılmış durumda.

ROG Falchion’ın üzerinde 68 adet tuş bulunuyor. Klasik bir mekanik klavyeye kıyasla daha sessiz davranması bir yana ergonomisiyle de çok beğendiğimiz klavyenin dizaynında orta uzunluk tuş başlıkları ve daha kısa sapların tercih edilmesi ile tuşların sallanım sorunu da azaltılmış. Bu ortada klavye 2.4GHz Rf kablosuz ve USB kablolu olarak kullanılabiliyor. Tercih size kalmış. Kablosuz olarak kullanırsanız pil ömrü 450 saate varabiliyor ki bu hakikaten etkileyici.

Üzerinde numerik tuş kadrosu bulundurmaması dışında Auro Sync RGB ışıklandırma dahil standart bir klavyeden hiçbir eksiği olmayan ROG Falchion’un ek olarak çabucak sol yan tarafında bulunan yenilikçi dokunmatik panel yer alıyor. Bu paneli basitçe ses seviyesini ayarlamak, uygulamalar ortasında geçiş için kısayollar oluşturmak ya da kopyalama ve yapıştırma süreci yapmak için kullanıyorsunuz. Ayrıyeten bu kısım oyunlarda daha kullanışlı denetimler için makro tuşu olarak da kullanılabiliyor.

Son olarak klavyenin yanında şeffaf polikarbonat şık klavye müdafaasının geldiğini ve böylelikle klavyenizi kullanmıyorken ya da taşırken daha korunaklı koruma edebileceğinizi de söyleyelim.

Sonuç

Sonuç olarak numerik tuş ekibine muhtaçlık duymuyorsanız ve dar bir alana sahipseniz ya da kompakt yapıda klavyeleri tercih ediyorsanız, üst seviye bir oyuncu klavyesinden hiçbir eksiği olmayan Asus ROG Falchion size uygun bir seçenek olabilir. Fiyatı ise varsayım edebileceğiniz üzere biraz kıymetli. Şu an bu klavyeyi piyasada 1530 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.

CHIP Online Notu: %90

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu