BilimTeknoloji

Geely ve Waymo anlaştı: Şoförsüz elektrikli araç geliştirecekler

Google’ın kardeş şirketi Waymo, Çinli otomotiv devi Geely ile paydaşlık kuruyor. Otomom sürüş teknolojilerine odaklanan Waymo’nun Geely ile iştirakindeki emel da büsbütün elektrikli ve otonom araçlar geliştirmek.

Waymo, birtakım kentlerde şoförsüz araçlarıyla yolcu taşıma hizmeti veriyor. Geely iştirakinde geliştirilen araçlar da bu gayeyle kullanılacak. Muahede kapsamında Waymo’nun şoförsüz araç teknolojileri Geely’nin Zeekr marka arabalarına entegre edilecek. Bu araçlar önümüzdeki yıllarda ABD’de kullanılacak.

Waymo, şoförsüz araçlarla ilgili birden fazla üreticiyle iş birliği halinde. Şirketin mevcut filosu elektrikli Jaguar I-Pace ve hibrit Chrysler Pasifica modellerinden oluşuyor. Bu araçlar Arizona’da şoförsüz yolcu taşıma hizmeti veriyor. Waymo ayrıyeten, Fiat Chrysler’ın sahibi Stellantis ile iş birliğini lokal teslimat servislerini de içerecek biçimde genişletti. Yapılan açıklamaya nazaran şirketin Geely ile iştiraki mevcut iş birliklerini etkilemeyecek.

Zeekr, Geely tarafından mart ayında lüks elektrikli araç markası olarak kuruldu ve bir ay içinde birinci modeli Zeekr 001’i tanıttı. Waymo için üretilecek araç ise render imajlarından anlaşıldığı kadarıyla daha çok bir MPV üzere görünecek. İsveç’in Göteborg kentinde tasarlanıp geliştirilecek olan araç, ABD’ye indiğinde Waymo’nun şoförsüz araç donanımları (lidar, sensörler, kameralar) ve yazılımıyla donatılacak.

Waymo’nun şoförsüz araçlarında yolcuların konforuna değer verilecek. Öne ve geriye açılan sürgülü kapılar, B sütununun olmayışı ve düz yer, araca giriş-çıkışları kolaylaştıracak. Görüldüğü üzere hayat alanında direksiyon ve pedallar bulunmayacak. Onun yerine çokça bacak aralığı, baş aralığı, ekranlar ve ayarlanabilir koltuklar yer alacak. Alışılmış üretim versiyonunda muhakkak regülasyonlara uyma mecburiliği var. Münasebetiyle bu tasarım değişebilir.

Kelam konusu araçların ne vakit tanıtılacağı yahut hizmete sunulacağıyla ilgili muhakkak bir vakit dilimi verilmedi. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu