Sosyal Medya

Meta, WhatsApp ve Instagram’ı kaybedebilir!

Yakın vakitte Facebook olan ismini değiştiren toplumsal medya devi Meta, iki büyük kartı olan WhatsApp ve Instagram’ı kaybedebilecek kadar büyük bir suçlama ile karşı karşıya. Meta’nın konutuna, yani ABD’ye dayanan davadaki suçlamaya nazaran Meta, rekabet kurallarını çiğnedi. Daha evvel de buna benzeri bir suçlamayla karşılaşan şirket bu kere pek ucuz kurtulamayabilir.

Meta, rekabet kurallarını çiğneme kabahatiyle karşı karşıya

Federal Ticaret Komitesi, geçtiğimiz yıl Meta’nın rakiplerini satın alarak rekabet ortamına ziyan verdiğini argüman etmişti. Buna ait olarak geçtiğimiz yıllarda Facebook ismini kullanan şirketin WhatsApp ve Instagram’ı satın alıp rekabeti domine ettiği gösterilmişti. Haziran ayında bu suçlamalar, yetersiz kanıt nedeniyle düşürülmüştü ve şirket bir ziyan almadan bu davadan ayrılmıştı. Lakin bu sefer daha güçlü kanıtlarla dava yine açıldı.

Kurul, kanıtlarını ve evraklarını yenileyerek tekrar mahkemeye başvurdu ve müracaat bir federal hakim tarafından sonraki basamak için kabul edildi. Bu durum, Meta’nın WhatsApp ve Instagram şirketlerini elden çıkarmasına kadar gidebilir. Şirket bünyesinden gelen açıklamaya nazaran dava sonucundan beklentileri olumlu tarafta.

Meta, 2010’ların başında WhatsApp ve Instagram’ı satın alarak kendisini kat kat büyütmeyi başarmıştı. Satın aldığı uygulamalar bugün hepimizin günde birkaç saatini geçirdiği uygulamalar halini almış durumda. Fakat şirket bu satın alımları yapmasaydı, WhatsApp ve Instagram bu kadar büyüyüp rekabete katılabilir miydi, bu da soru işaretlerinden biri.

Meta’nın karşı karşıya olduğu yeni davada karşı tarafın kanıtlarının güçlü olduğu söylense de muhtemelen bu dava yıllarca sürecek. Çünkü 1 trilyon dolar kıymetini geçmiş dev bir şirketten bahsediyoruz, bu şirketin içinden WhatsApp ve Instagram’ı çıkarmak için uzun bir karar süreci olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu