Sosyal Medya

Instagram, nefret kabahatine müdahale etmeye hazırlanıyor!

Instagram, platformundaki makûs hareketleri azaltmak istiyor. Bilhassa toplumsal medya platformlarının son devirlerdeki en büyük zahmetlerinden olan nefret cürmü ve zorbalık, şirketin de gündemine geldi. Firma, bütün kullanıcılarına daha pak bir tecrübe sunma konusunda çalışmalara başladı.

Kıymetli açıklamalarda bulunan şirket, nefret hatası ve zorbalığın önüne geçebilecek bir dizi yeni atılımını tanıttı. Toplumsal medya devi, kullanıcıların makûs niyetli paylaşımları görmemesi için elinden geleni yapacak.

Instagram, kuşkulu paylaşımları uzaklaştıracak

Resmi blog sitesinden paylaşılan duyuruya nazaran, kullanıcıların ırkçılık, nefret hatası ve zorbalık içeren gönderilere ulaşması daha da zorlaşacak. Ana akışı içerisindeki kuşkulu paylaşımları gizlemeyi planlayan şirket sizi, platform içerisinde daha fazla vakit geçirmeye zorlayacak. Bu sayede toplumsal medya içerisinde, makus niyetli paylaşımların bir nevi sessize alınabileceği düşünülüyor.

Mevzuyu açıklamasında da özetleyen Instagram cephesi, yeni sisteminden bir oldukça ümitli. Şirket herkesin topluluk kurallarına uyması gerektiğini düşünüyor:

Sistemlerimiz bir gönderinin zorbalık, nefret söylemi yahut şiddeti teşvik edebileceğini tespit ederse, bunu o kişinin takipçilerinin akışlarında ve öykülerinde daha düşük gösteririz. Bir şeyin kurallarımızı ihlal edip etmediğini anlamak için, bir altyazının daha evvel kurallarımızı çiğneyen bir altyazıya benzeyip benzemediğine bakacağız.

Bir nevi geçmişteki örneklerle kıyaslama yoluna gidecek olan Instagram, gönderileri tekrar de silme konusunda ısrarcı değil. Kuşkulu paylaşımları algoritma ile bulunması güç hale getirecek platform, kaldırma sürecinin yapılmayacağını da belirtti. Ayrıyeten Instagram, size hangi gönderilerin gösterileceğine karar verirken geçmişinizi de dikkate alacağını duyurdu. Bu sayede hali hazırda ilginizi çeken şeyler dışında bir mevzu başlığı otomatik olarak karşınıza çıkmayacak.

Olağan koşullarda emsal bir algoritma yapısına sahip olan Instagram, daha evvel belirttiğimiz bu mevzuyu, bu sefer şikayetlere nazaran tasarlayacak. Şöyle ki, şayet daha evvel, rahatsız olup şikayet ettiğiniz bir paylaşım varsa, ona benzeri nitelikteki gönderiler karşınıza çıkmayacak. Pak platform anlayışını bu biçimde sağlamak isteyen şirket, bakalım başarılı olabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

Pekala sizler Instagram cephesinden gelen atakları nasıl buldunuz? Hususla ilgili görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu