Sosyal Medya

50 bin Facebook kullanıcısı casusluğa maruz kaldı!

Facebook, Instagram ve WhatsApp‘ın ana şirketi olan Meta, birtakım gizemli şirketlerin Facebook içerisinde casusluk yaptığından şüphelendi. Kullanıcılarının siber güvenliğinin tehlikede olduğunu düşünen şirket, bunun peşinden giderek çözmeye çalıştı.

Tüm araştırma ve soruşturmaların akabinde Meta, 7 şirketin bu işin içinde olduğunu ortaya çıkardı. Husus hakkında soruşturma başlatıp gizemli şirketlere dava açtı. İşte tüm casusluk olaylarının ve davanın ayrıntıları…

Meta, casusları mahkemeye verdi

Facebook güvenlik ve casusluk soruşturma gruplarının üyeleri, husus hakkında kapsamlı bir rapor hazırladı. Raporda, yapılan hareketlerin aylar süren soruşturmalar ve müşahedeler sonucu ortaya çıktığı yazıyor. Toplumsal medya platformlarını berbata kullanmak ve insanları internet üzerinden izlemek için dijital altyapılarını kullanma yeteneklerini bozmaya çalışan 7 farklı şirkete karşı savaştıklarını da ekledi.

Şirketin önceliği bu 7 şirketi platformdan yasaklamak ve 1500 hesabı askıya almak oldu. Sonrasında Facebook’u makûs gayeli yazılım dağıtmak isteyen ve aktivistler, gazeteciler ve azınlıklar hakkında casusluk yapmak için kullandığından şüphelendiği bu şirketlere karşı dava açtı.

Çin, İsrail, Hindistan ve Kuzey Makedonya‘da bulunan nezaret sağlayıcıları, müşterileri ismine dünya çapında 100’den fazla ülkedeki insanları maksat aldı. Şirket isimleri raporda, Cobwebs Technologies, Cognyte, Black Cube, Bluehawk CI, BellTroX ve Cytrox‘un yanında Çin’de ‘bilinmeyen bir hatalı‘ olarak paylaşıldı.

Meta, kuşkulu şirketlerin platformla olan bağını kestikten sonra, yaklaşık 50 bin olduğu varsayım edilen casus yazılım kurbanlarını saldırganlar tarafından amaç alındıkları konusunda uyardı. Kamu tartışması, olayın istismar boyutu ile ilgilense de Meta, işin daha ciddiye gitmemesi için kökten çözülmesi kısmına odaklanıyor.

Sizler Facebook kullanıcılarının uğradığı bu akın hakkında ne düşünüyorsunuz? Meta, bunun önüne geçebilir mi? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu