Donanım

Hacker’lar Siber Atak İçin Bu Sefer Uzay Teknolojisini Maksat Alıyor

Uzay teknolojisinin ve altyapısının gelişmesiyle birlikte yeni aktörlerin yarışa dahil olması, devletlerin uzay çalışmalarına yaptığı yatırımları artırıyor. İrtibat, finansal hizmetler ve savunma sistemleri olmak üzere günlük nizamda tedbirli ögelerin birçok, uzay tabanlı sistemlere bağlı bulunuyor ve bu durum birçok güvenlik ikilemini beraberinde getiriyor. Öteki dijital altyapılar ve sistemler üzere uzay teknolojilerinin de siber taarruzlara karşı savunmasız kaldığını aktaran WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, memleketler arası güvenliğe ve uzaydan dünyaya gönderilen hassas bilgilere dair kıymetli dataların siber saldırganların maksadı haline geldiğini vurguluyor.

Uzay Sistemleri Siber Saldırganların Amacında

Giderek gelişen teknolojik yeniliklere süratle ayak uyduran ve yeni stratejiler geliştiren siber saldırganlar, uzay sistemleri için önemli bir tehdit haline geldi. Özel şirketlerin uzay keşfine dahil olmasıyla birlikte siber hatalıların, tedarik zincirinden ekipman üreticilerine kadar tertip içerisindeki tüm yapılar dahil siber akın düzenleyebileceği daha fazla seçeneği bulunuyor.  2022 yılında uzay korsanlığının gazete manşetlerinde yer alacağını aktaran WatchGuard Technologies Teknik Güvenlik Operasyonları Müdürü Marc Laliberte, artan ticari uzay uçuşlarının öteki gezegenleri keşfetmek için devlet tarafından finanse edilen misyonlarla birleştiğinde siber saldırganlar için olağanüstü bir ortam oluşturduğunu belirtiyor.

Uzay sistemlerine karşı siber hatalılar bir atak düzenleyebildikleri takdirde uzaydan dünyaya data aktaran sistemlerden bilgi sızdırabiliyor. Bu durumun, yanlış bilgi alınmasıyla önemli çarpışmalara ve bağlantı sistemlerinin global çapta ortadan kaldırılmasına neden olabileceğine dikkat çeken Marc Laliberte’ye nazaran, hackerlerin geliştirdiği sistemlerin gücü, uzay sistemli ekosistem için önemli siber güvenlik tehdidi oluşturuyor. Bu nedenle, devletlerin ve özel şirketlerin, uzay teknolojisini ve altyapısını inançlı hale getirmeye, mevcut güvenliği geliştirmeye ve yenilikçi sistemler geliştirmeye odaklanması gerekiyor.

Uzay Sistemleri Siber Taarruzlara Karşı Hazırlıklı Olmalı

Devletlerin idaresindeki uzay prosedürlerine artık özel kurumların da dahil olmasıyla birlikte yeni bir periyoda şahit olunuyor. Lakin uzay sistemlerindeki birtakım güvenlik açıkları, siber saldırganlara kusursuz bir taban hazırlayarak yıkıcı tesirleri de beraberinde getiriyor. Bilhassa uzay sistemlerinin siber akınlara karşı güçlendirilmesi gerekiyor. Ayrıyeten, siber saldırganlar temel denetimleri yok edip ziyanlı talimatlar verebiliyor. Bu nedenle, uzay aracının müsaadesiz girişlere karşı savunmasız olmaması önemli bir kıymet taşıyor. Siber hatalıların uydurma kontaklar ile uzay aracını hedefleyebileceğine ve bunun sonucunda bağlantının kesintiye uğrayabileceğine dikkat çeken Yusuf Evmez, ulusal güvenlikte önemli sonuçlara yol açabilecek tehlikeleri önlemek için dünya yörüngesinden çıkmadan evvel birçok siber güvenlik senaryosunun ve alıştırmasının ön plana alınması gerektiğini aktarıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu