Donanım

Intel Alder Lake grafik ünitelerinin performansı ortaya çıktı

Intel’in büyük yatırımlarla hayata geçirdiği yeni grafik teknolojisi kendisini geliştirmeye devam ediyor. Harici ekran kartı olarak piyasaya çıkmaya hazırlanan teknoloji entegre işlemcilerde de yüzleri güldürüyor. En azından Full HD minimal oyunculukta sonuçlar âlâ. 

Intel Alder Lake grafikleri nasıl?

Intel Tiger Lake işlemcilerde birinci kere kendisine yer bulan Intel Xe grafik üniteleri HD çözünürlük orta düzey yahut Full HD çözünürlük düşük düzey ayarlarda başarılı işler yapmıştı. Intel Alder Lake de benzeri bir tablo ortaya koyuyor. 

Alder Lake K serisi sürat aşırtma işlemcilerinde UDH Graphics 770 grafik ünitesi kullanılıyor. 256 ALU yer alan grafik ünitesi 300MHz taban sürate sahip fakat turbo sürat işlemciye nazaran değişiyor. Intel Core i5-12600K işlemcisinde 1450MHz iken Core i9-12900K işlemcisinde 1550MHz oluyor. Sürat aşırtma durumunda ise yüzde 50 civarında kazanım elde edilebiliyor. 

Counter-Strike: Küresel Offensive ve Final Fantasy XV oyunlarında sürat aşırtılmış grafik ünitesinin 78FPS düzeyine kadar çıktığı fakat vakit zaman da 30FPS düzeyinde kaldığı belirtiliyor. Bununla birlikte gerçek dünya iş yüklerinde yüzde 15 civarında bir artış elde ediliyor. 

15W güç tüketimi olan UDH Graphics 770 grafik ünitesinin Full HD standart yahut düşük ayarlarda kullanıcıyı üzmeyeceği iddia ediliyor. Intel’in asıl atağı ise Arc Alchemist harici ekran kartları ile olacak. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu