Donanım

Apple işlemci departmanında değerli kayıp: Jeff Wilcox, Intel’e geçti

Apple Silicon işlemcilerin geliştirilmesinde değerli bir rol oynayan Jeff Wilcox, Cupertinolu şirketten ayrıldı. Tecrübeli mühendis daha evvel de misyon yaptığı Intel‘e geri döndü. Wilcox, 2013 yılının Kasım ayından bu yana Apple’da Mac Sistem Mimarisi Yöneticisi olarak çalışıyordu.

Jeff Wilcox, Apple için son derece kıymetli bir isimdi. Çünkü hem M1 işlemcilerin (ve onun varyantları olan M1 Pro ve M1 Max’in) geliştirilmesine, hem de Intel işlemcilerden Apple Silicon‘a geçiş sürecine öncülük etti. Ayrıyeten T2 yardımcı işlemcisinin gerisindeki sistem mimarisini geliştirdi.

“Apple’da yaptıklarımdan gururluyum”

Mesleğinde Magnum Semiconductor ve Nvidia üzere şirketler de bulunan mühendis, Apple’da geçirdiği sekiz yılın akabinde eski yuvasına döndü. 2010’dan 2013’e kadar Intel’de çalışan Jeff Wilcox, Intel Atom‘un güç idaresi mimarisinden sorumluydu. Artık ise işlemci devinde Tasarım Mühendisliği Kümesi CTO’su olarak misyon yapacak.

Jeff Wilcox, LinkedIn profilindeki ayrılış duyurusunda yeni bir fırsatın peşine düşmeye karar verdiğini ve Apple’da yaptıkları için gurur duyduğunu belirtti. Öte yandan bu ayrılışın Apple için çok kritik bir vakte denk geldiğini hatırlatalım. Zira şirket dışa bağımlılığa son vererek kendi işlemcilerine geçiş sürecinin son etabına gelmişti. Bakalım firma bu boşluğu nasıl dolduracak?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu