Bilim

Gökbilimcileri bile şaşırtan devasa bir gezegen keşfedildi

Avrupa Güney Rasathanesi (ESO), yeni bir gezegen keşfetti. Rasathanenin teleskopu, çıplak gözle görülebilen iki yıldızlı bir sistem olan b Centauri yörüngesinde dönen bir gezegenin manzarasını yakaladı. ESO yayınladığı makalede, b Centauri’nin “bugüne kadar bulunan en sıcak ve en büyük gezegen barındıran yıldız sistemi” olduğunu belirtti.

Avrupa Güney Rasathanesi, “Bu şimdiye kadar bulunan en sıcak ve en büyük kütleli gezegen barındıran yıldız sistemi olup gezegenin yörüngesi Jüpiter ile Güneş ortasındaki uzaklığın 100 katı kadardır. Birtakım gökbilimciler bu büyüklükte ve sıcaklıktaki yıldızların etrafında gezegenlerin olmadığına inanırlardı” tabirlerine yer verdi.

Gezegen, b Centauri yörüngesinde keşfedildi

ESO, Erboğa takımyıldızı doğrultusunda bulunan b Centauri ikili yıldız sisteminin Dünya’ya yaklaşık 325 ışık yılı uzaklıkta olduğunu söyledi. Ayrıyeten Güneş’in en az sekiz katı kütlesi ile etrafında bir gezegen dolandığı bilinen en büyük kütleli sistem olduğunu kaydeden Rasathane, “şimdiye kadar Güneş’in kütlesinin üç katından daha büyük rastgele bir yıldızın etrafında gezegen bulunamamıştı” dedi.

İsveç Stockholm Üniversitesi’nde vazife yapan gökbilimci Markus Janson, Nature’de yayımlanan makalesinde “B-türü yıldızlar ekseriyetle yıkıcı ve tehlikeli ortamlar olarak düşünülürler. Bu nedenle etraflarında büyük gezegenlerin oluşmasının hayli güç olduğu bedellendirilmektedir. Fakat b Centauri etrafında bir gezegen bulmak epeyce heyecan verici” açıklaması yaptı.

Jüpiter’den on kat daha büyük kütleye sahip

Avrupa Güney Rasathanesi’nin açıklamasına nazaran, keşfedilen yeni gezegen Jüpiter’den on kat daha büyük kütleye sahip.Bu da onu şimdiye kadar bulunan en büyük kütleli gezegenlerden biri yapıyor. Ayrıyeten yıldız sisteminin etrafındaki yörüngesi, şimdiye kadar keşfedilen en geniş yörünge olup, Jüpiter – Güneş uzaklığının 100 katından fazla olduğu söyleniyor.

Gezegenin keşfinde ESO’nun Şili’deki teleskopu üzerinde bulunan SPHERE aygıtı büyük rol oynadı. SPHERE daha evvel de Güneş dışındaki yıldızların etrafında dolanan birçok gezegeni görüntülemişti. Bunlar ortasında Güneş gibisi bir yıldızın etrafındaki iki gezegenin birinci imgeleri vardı.

Bununla birlikte, bu gezegenin birinci sefer SPHERE tarafından gözlemlenmediği belirtildi. Araştırmanın bir kesimi gereği, b Centauri sisteminin arşiv bilgilerini inceleyen takım gezegenin aslında 20 yıldan daha uzun bir mühlet evvel ESO’nun 3.6 metre teleskobu ile görüntülendiğini, fakat o vakitler gezegen olarak tanımlanmadığını tespit etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu