BilimTeknoloji

ABD, Memleketler arası Uzay İstasyonu faaliyetlerini 2030’a uzattığını duyurdu

ABD idaresi, alçak dünya yörüngesinde yer alan birçok ülkenin uzay misyonları için kritik bir kıymete sahip olan Memleketler arası Uzay İstasyonu(ISS) faaliyetlerinin 2020’den 2024’e uzatılmasının akabinde bu sefer de 2030’a uzatıldığını duyurdu. ABD, uzay istasyonuna finansal dayanağına devam ettiği sürece faaliyetlerini de gerçekleştirebilecek.

ABD, ISS’deki faaliyetlerine devam edecek

ISS, şimdiye kadar birçok uzay misyonu için kıymetli bir misyon üstlendi. 20 yıldan uzun müddettir ortaklarıyla birlikte NASA, sayısız misyon için ISS’in avantajlarından yararlandı. Uzay ajansı tarafından yapılan yeni bir açıklamayla ABD’nin, 2024 yılına kadar vereceği dayanağı 2030 yılına uzatma kararı aldığını duyurdu.

NASA Yöneticisi Bill Nelson: “Uluslararası Uzay İstasyonu, barışçıl memleketler arası bilimsel işbirliğinin bir işaretidir ve 20 yılı aşkın bir müddettir insanlığa yarar sağlamak için muazzam bilimsel, eğitimsel ve teknolojik gelişmeler sağlamıştır. ABD’nin istasyon operasyonlarını 2030’a kadar sürdürme taahhüdünde bulunmasından mutluyum.” sözlerinde bulunarak mevcut uzay programlarının devamı ve yeni programlar için bu taahhüdün değerli olduğunu vurguladı.

ABD finansal takviyesine devam ederse ABD’nin 2024’e kadar olan faaliyetleri 2030 yılına kadar uzatılmış olacak ve ISS’in memleketler arası ortakları olan Avrupa (ESA, Avrupa Uzay Ajansı) ,  Japonya (JAXA, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı), Kanada (CSA, Kanada Uzay Ajansı) ve Rusya (Devlet Uzay Şirketi Roscosmos) ile olan işbirliğine devam edecek.

Nelson ayrıyeten her ne kadar siyasi olarak tartışmalar içerisinde olsalar da Biden idaresinin taahhüt ettikleri müddet içerinde Rusya ile çalışmayı kabul ettiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu