BilimTeknoloji

Elon Musk’ın Neuralink projesi gerçek oluyor: Beşerli deneyler yakında başlayacak

Farklı teknolojilere yatırımlarını sürdüren ünlü teşebbüsçü Elon Musk‘ınbüyük projesi gerçek oluyor. Max Hodak, Elon Musk tarafından kurulan ve hem sıhhat hem de metaverse’de kullanılmak gayesiyle beyin çipleri geliştiren Neuralink, birinci beşerli deneyler için Fremont California’daki tesiste misyon yapmak üzere yeni bir klinik araştırma yöneticisi arıyor.

Sıhhat alanında büyük bir gelişim sağlayabilir

2016 yılında duyurulan Neuralink projesi ile “felçli birinin akıllı bir akıllı telefonu, başparmak kullanan birinden daha süratli kullanmasını sağlayacağına” söz veren Musk, yaptığı yeni açıklamada “Bunun, tetraplejikler, kuadriplejikler üzere önemli omurilik yaralanmaları olan beşerler için, gelecek yıl FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) onayını almayı umuyoruz” kelamlarını lisana getirdi.

Elon Musk’ın açıklamalarına nazaran yeni beyin implantının insan kafatası ile birebir hizada yerleştirilmesi ve kablosuz olarak şarj edilmesi planlanıyor. Bununla birlikte omurilik yaralanması geçiren bir kişinin tam beden fonksiyonelliğini geri kazandırmayı hedefleyen Neuralink, geçtiğimiz aylarda Pager isimli bir maymunda gerçekleştirilen denemelerin görüntüsünü paylaştı.

Yeni teknoloji hakkında soru işaretleri taşıyan bireyler için projeyi ”hatalı/eksik nöronları devrelerle değiştirmek sözleriyle özetleyen Musk, insanlı denemeler başladığında büyük bir ivme kazanacaklarını düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu