Donanım

Nvidia yeni mimarisi için milyar dolarları gözden çıkardı

Global çip krizi tesirini giderek arttırırken yonga üreticilerinin yeni bir sarfiyat kalemi daha ortaya çıkmaya başladı. En verimli üretimi yalnızca TSMC yaptığı için artık yüksek ölçüler ödeyerek bant ayırma değer kazandı. 

Nvidia milyar dolar harcıyor

Bant ayırma konusunda Apple’ın rakibi yok diyebiliriz. Bırakın 5nm sürecini 3nm sürecinde bile hatırı sayılır bir meblağ ödeyerek kotasını ayırmış durumda. TSMC’nin kapasitesi hudutlu olduğu için kalan firmalar çok zorlanıyor. 

Gelen bilgilere nazaran Ada Lovelace mimarisini 5nm sürecinde üretecek olan Nvidia, ortağı TSMC’ye 1.64 milyar dolarlık ön ödeme yaptı. Yeni yılın birinci yarısında ise 1.79 milyar dolarlık bir ödeme daha yapacak. Ayrıyeten Samsung’a da ödenmesi gereken bir ölçü var. Döküm için toplam ödenecek ölçü ise 6.9 milyar doları bulacak. 

Ampere mimarisi ile performans konusunda değerli bir sıçrama yapan Nvidia, Ada Lovelace ile bunu da ikiye katlamayı planlıyor. 18432 CUDA çekirdeği barındıracak AD102 ünitesi 92TFLOPS düzeyine kadar çıkabilecek. Rekabette çok kıymetli hale gelen RTX 4000 serisi için haliyle Nvidia da masrafa girmekten çekinmiyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu