Yapay Zeka

Elon Musk’ın artık yeni bir şirketi daha var: X.AI nedir, ne yapacak?

Beklenen oldu ve Elon Musk, yapay zekaya odaklanan yeni bir şirket kurdu. Birinci olarak The Wall Street Journal tarafından bildirildiği üzere şirketin ismi X.AI olarak belirlenmiş.

Bir Nevada müracaatının geçen ay kurulduğunu belirttiği şirketin şu anki yöneticisi olarak Musk ve sekreteri olarak Musk’ın aile ofisi yöneticisi Jared Birchall listeleniyor. Belge, Musk’ın işletmeyi 9 Mart 2023’te bünyesine kattığını gösteriyor.

Musk’ın bir AI şirketi kurmak istediğine dair söylentiler günlerdir ortalıkta dolaşıyordu ve Business Insider’ın Musk’ın yakında çıkacak bir üretken AI eserine güç sağlamak için binlerce grafik sürece ünitesi (GPU) satın aldığını ortaya koyan bir raporu kısa mühlet evvel gündeme düşmüştü. Financial Times benzeri halde Musk’ın Microsoft takviyeli OpenAI ile rekabet edecek bir AI firması kurmayı planladığını yazmıştı.

Musk, 2015’te kurucu ortağı olduğu lakin 2018’de ayrıldığı yapay zeka tertibi OpenAI’ye açıkça meydan okumak istiyor üzere görünüyor ve yeni şirketi bunun net bir delili.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu