Yapay Zeka

Microsoft ve AMD’den dev iştirak: Yapay zeka işlemcileri için kolları sıvadılar

Nisan ayında, The Information’dan gelen doğrulanmamış bir raporda Microsoft’un Athena kod adıyla, bilhassa üretken yapay zeka sunucularına güç sağlamak için kendi bünyesinde bir işlemci geliştirdiği sav edilmişti. Artık diğer bir medya kuruluşundan gelen yeni bir rapor, Microsoft’un bir yapay zeka çipi geliştirmek için AMD ile iş birliği yaptığını argüman ediyor.

Bloomberg’in isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, Microsoft’un AMD’nin YZ çip pazarına girmesi için finansal takviye verdiği sav ediliyor. Buna karşılık AMD’nin de Microsoft’a şirket içi Athena AI işlemcisinin imalinde yardımcı olduğu ve çip üzerinde halihazırda birkaç yüz kişinin çalıştığı bildiriliyor. Fakat AMD ve Microsoft bu haberleri doğrulamış değil.

Eğer bu haber doğruysa, AMD’nin Microsoft’un Bing Chat ve öbür yapay zeka hizmetlerine güç veren sunuculardaki H100 üzere işlemcilerle şu anda rakibi NVIDIA’nın hakim olduğu yapay zeka pazar hissesinin peşinden gitmeye çalıştığı anlaşılıyor. Microsoft ayrıyeten NVIDIA’nın tahlillerine bağımlı kalmamak için kendi yapay zeka çiplerini üretmek istiyor üzere görünüyor.

Elbette Microsoft ve AMD donanım iştirakleri kelam konusu olduğunda eski dostlar. Xbox One, Xbox Series S ve Xbox Series X oyun konsolları özel AMD çiplerini taşıyor. Bu pencereden bakıldığında, yeni bir paydaşlık yapmış olmaları çok mümkün üzere görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu