Yapay Zeka

Windows 11’in yapay zeka takviyeli birinci özelliği ortaya çıktı: Çok sayıda kullanıcıya yarar sağlayacak

Bir sonraki büyük Windows 11 güncellemesi bu yılın sonlarına hakikat yayınlanacak. Yeni güncellemenin merakla beklenen yeni özelliklerden biri, masaüstündeki pencerelerin ve uygulamaları düzenlenmesinde Yapay Zeka (AI) kullanımı.

Windows Latest’e nazaran, yapay zeka dayanaklı ‘Smart Snap‘ sisteminin birinci örnekleri işletim sisteminin önizleme sürümlerinde görüldü. Görünüşe nazaran Microsoft, Smart Snap’in birtakım özelliklerini gizlenmiş ve sırf birtakım yapılandırmalarda çalışıyor.

Windows 11 şu anda, kullanıcıların çoklu vazifelere yardımcı olmak ve üretkenliği artırmak için tek bir ekranda birden fazla uygulama penceresi açmasına imkan tanıyan Snap özelliği ile birlikte geliyor. Bu özelliği kullanarak farklı düzenler ve boyutlar ortasında seçim yapabiliyor, böylelikle misyonlar üzerinde çalışırken ve sekmeler yahut uygulamalar ortasında geçiş yapmadan optimum ekran alanını kullanabiliyorsunuz. İkiye bölünmüş iki sekme, ekran boyunca üç sekme yahut çok işiniz varsa dört ızgara ortasında ekranlar bölebiliyorsunuz.

Sızan Smart Snap özelliği ise işletim sisteminin belli uygulamalar için Snap sistemlerini hatırlamasına müsaade vermesi ve bunları tek bir tıklamayla geri yükleyebilmesini sağlayacak. Yani, şayet çalışırken özel ekran kurulumları yapıyorsanız, Smart Snap her şeyi hatırlayacak ve sizin için istediğiniz formda ayarlayacaktır.

Kuşkusuz bu Yapay Zekanın en heyecan verici kullanım biçimi üzere görünmüyor, lakin bu özellik çok sayıda kullanıcıya yarar sağlayacak ve Windows 11’e gelen son yapay zeka özelliği de olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu