Bilim

Elon Musk, neden tehlikeli buluyor ve ‘yapay zekaya orta verin’ diyor?

Microsoft’un desteklediği OpenAI, yapay zeka programı GPT’nin (Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü) dördüncü sürümünü piyasaya çıkarttı. Bu son teknoloji kullanıcılara, insan gibisi sohbetten, müzik bestelemeye ve uzun dokümanları özetlemeye, birçok alanda uygulama vadediyor. Musk ile bir küme yapay zeka uzmanı ve teknoloji kesimi yöneticisi, topluma ve insanlığa yönelik muhtemel riskler barındırdığı gerekçesiyle, yapay zeka şirketi OpenAI’ın geliştirdiği ChatGPT’nin yeni sürümü GPT-4’ten daha güçlü yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesine altı aylığına orta verilmesi davetinde bulundu.

Merkezi Massachusetts’te bulunan The Future of Life Institute yapay zekanın sorumlu ve etik gelişimi için kampanyalar yürüten bir kuruluş. Future of Life Institute tarafından yayımlanan ve Elon Musk dahil 1000’den fazla kişinin imza attığı mektupta, bu tıp dizaynlar için güvenlik protokolleri geliştirilip uygulanana ve bağımsız uzmanlarca denetlenene dek, ileri yapay zeka araştırmalarının durdurulması istendi.

Mektupta, ″Çağdaş yapay zeka sistemleri artık genel vazifelerde insanlarla rekabet edebilir hale geliyor ve kendimize şu soruyu sormalıyız: Makinelerin bilgi kanallarımızı propaganda ve gerçek dışı şeylerle doldurmasına müsaade vermeli miyiz? Tüm işleri otomatikleştirmeli miyiz? Sonunda sayıca üstün olabilecek, zeka olarak üstün gelebilecek, bizim yerimizi alabilecek insan olmayan zihinler geliştirmeli miyiz? Medeniyetimizin denetimini kaybetme riskine girmeli miyiz?” deniliyor.

Enstitü, tüm AI laboratuvarlarını “GPT-4′ten daha güçlü AI sistemlerinin eğitimini en az 6 ay boyunca derhal duraklatmaya” çağırdığını söylüyor. Bu ayın başlarında piyasaya sürülen GPT-4′ün, selefi GPT-3′ten çok daha gelişmiş olduğu düşünülüyor.

Viral yapay zeka sohbet robotu ChatGPT, kullanıcı istemlerine insan gibisi cevaplar üretme yeteneğiyle araştırmacıları hayrete düşürüyor. Ocak ayına kadar ChatGPT, lansmanından yalnızca iki ay sonra aylık 100 milyon etkin kullanıcı topladı ve bu da onu tarihteki en süratli büyüyen tüketici uygulaması haline getirdi.

Teknoloji, internetten gelen büyük ölçüde data üzerinde eğitildi ve William Shakespeare şekli şiirlerden, müzik kelamlarına, mahkeme kararlarına kadar birbirinden farklı metinler üretmek için kullanıldı.

Ancak CNBC’nin haberine nazaran yapay zeka etik uzmanları, intihal ve yanlış bilgilendirme üzere teknolojinin mümkün suiistimallerine ait kaygılarını lisana getiriyor.

Future of Life Institute mektubunda, teknoloji başkanları ve akademisyenler, insan-rekabetçi zekaya sahip AI sistemlerinin “toplum ve insanlık için derin riskler” oluşturduğunu söylüyor. Mektupta, “AI araştırma ve geliştirme, günümüzün güçlü, son teknoloji sistemlerini daha gerçek, inançlı, yorumlanabilir, şeffaf, sağlam, uyumlu, sağlam ve sadık hale getirmeye yine odaklanmalıdır” deniliyor.

Musk daha evvel yapay zekanın medeniyet için “en büyük risklerden” birini temsil ettiğini düşündüğünü söylemişti.

Tesla ve SpaceX CEO’su, OpenAI’yi 2015 yılında Sam Altman ve başkalarıyla birlikte kurdu, lakin 2018′de OpenAI’nin idare konseyinden ayrıldı ve artık şirkette bir payı yok.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu