BilimTeknoloji

Koronavirüs hadise tablosu yayınlandı: 60 binin üzerinde

Omicron varyantının tesiriyle olay sayısı yüksek düzeyde seyrediyor. Dün 68 bin ile rekor kıran yeni olay sayısı bugün bir ölçü düşerek 63 bin düzeyinde gerçekleşti. Son 24 saatte 63.214 yeni olay tespit edildi, 157 kişi hayatını kaybetti.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, hususla ilgili paylaşımında şunları söyledi:

“Omicron kaynaklı hadise artışları hastanelere şimdi emsal seviyede yansımadı. Ancak bu varyantın öteki varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için elimizde kâfi bilgi yok. Hastalığı hafif geçiririm kanısıyla önlemleri asla ihmal etmeyin.“

Karantina mühleti 7 güne düştü

Türkiye’de son Bilim Heyeti toplantısının akabinde karantina mühletinin 14 günden 7 güne düşürülmesine karar verildi. Ayrıyeten hatırlatma dozu olmuş şahıslar Covid-19 müspet bireyler ile temaslı durumunda olması halinde karantinaya alınmayacaklar. Son 3 ayda hastalığı atlatmış temaslı bireylere de karantina uygulanmayacak.

Olay sayısındaki artış nedeniyle okullarda yarı yıl tatilinin öne çekilebileceği tarafında savlar ortaya atılmıştı. Ulusal Eğitim Bakanlığı bugün bir duyuru yayınlayarak yarı yıl tatilinin 24 Ocak’ta başlayacağını ve tatilin öne çekilmesinin kelam konusu olmadığını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu