Mobil

Apple, klasik müzik için neden farklı bir uygulama olan Music Classical’ı sunmayı seçti?

Apple, uzun vakittir beklenen Apple Music Classical uygulamasını geçtiğimiz gün yayınladı. 2021 yılında, klasik müziğe özel bir hizmet olan Primephonic’i satın alan Apple, Apple Music’e benzeri bir dizaynla gelen lakin Primephonic özelliklerine sahip kendi uygulamasını oluşturdu.

Apple, klasik müzik için neden başka bir uygulama yayınlamayı seçti?

Şirket, bir dayanak evrakı aracılığıyla bu hizmeti mevcut Apple Music uygulamasına entegre etmek yerine neden başka bir iPhone uygulaması yayınladığını şöyle açıklıyor: “Klasik müzik farklıdır. Daha uzun ve daha detaylı modüllere, her eser için birden fazla sanatkara ve tanınmış yapıtların yüzlerce kaydına sahiptir. Apple Music Classical uygulaması, klasik müziğin karmaşık bilgi yapısını desteklemek için tasarlandı.

Voice dışındaki tüm Apple Music planlarına dahil olan hizmet, 5 milyondan fazla kesim sunuyor. Hizmet sayfasında Beethoven’ın Altıncı Senfonisinden dünyanın en ünlü orkestralarının harikulâde performanslarına kadar her şeyin bulunduğu belirtiliyor.

Uygulama bestekarlara, eser numarasına yahut anahtar notaya nazaran arama yaparak tam olarak istediğiniz kaydı bulmanıza imkan tanıyor. Uygulamanın özel arayüzü, aradığınız parçayı bulduğunuzda tam hareket başlıkları ve katkıda bulunan sanatkarların tam listesi dahil olmak üzere her yapıttaki temel bilgileri görmenizi sağlıyor.

Apple, “yalnızca özelleştirilmiş yeteneklere ve cins için tasarlanmış hoş bir arayüze sahip orijinal bir uygulamanın karmaşıklığı ortadan kaldırabileceğine ve klasik müziği hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için basitçe aranabilir, göz atılabilir ve erişilebilir hale getirebileceğine” inanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu