BilimTeknoloji

Elektrikli araç şarj istasyonlarına yönelik taslak hazırlandı

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) şehirlerarası otoyollarda kurulacak şarj istasyonlarına yönelik taslak hazırladı. Söz konusu taslak, 4 şubata kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmelerine açık tutulacak.

Hazırlanan Şarj Hizmeti Yönetmelik Taslağı‘na nazaran, elektrikli araç kullanıcılarının şarj hizmeti sunacak istasyonlardan kaliteli ve daima hizmet alması ve istasyonları EPDK’nin hazırladığı taşınabilir uygulama üzerinden görebilmesi sağlanacak.

Kelam konusu uygulamada, hizmet veren tüm şarj istasyonlarının anlık fiyat, müsaitlik, ünite gücü ve pozisyon üzere bilgileri yer alacak. Uygulama sayesinde elektrikli araç sahipleri, seyahat öncesinde yahut sırasında kelam konusu bilgileri görerek istasyon seçebilecek ve rezervasyon yaptırabilecek.

En az %75’inde süratli şarj ünitesi bulunacak

Otoyol ve kentler ortası yollarda kurulacak şarj istasyonlarının en az yüzde 75’inin 50 kW ve üzeri hızlı şarj ünitesi bulunacak. Tüm şarj istasyonları, tüm elektrikli araç kullanıcılarının kullanımına açık olacak. Şarj hizmeti fiyatı, kilovatsaat cinsinden tüketilen ünite güç bedeli üzerinden olacak. Şarj hizmeti kapsamında, araç sahibinden ek fiyat talep edemeyecek.

Fiyatların; şarj ağı işletmecilerinin internet sayfalarında, dijital mecralarda ve istasyonlarda ilan edilmesi zarurî olacak ve fiyatlar EPDK’nin hazırladığı taşınabilir uygulamadan da görülebilecek. Şarj istasyonu işletmecileri, farklı güç ve tipteki üniteler için farklı fiyat uygulayabilecek ve araç sahipleri bedeli karşılığında süratli yahut yavaş şarj tercih edebilecek.

Yapılan açıklamaya nazaran bu taslak, Şarj Hizmeti Yönetmeliği’nin son hali değil. Yani ilerleyen süreçte içeriğinde değişiklik yapılması mümkün. Taslağın kendisine aşağıda kaynak kısmındaki linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu