BilimTeknoloji

Dinozorların kuşağını sonlandıran meteor, bugün dünyaya çarparsa ne olur?

Yakın vakitte her hangi bir meteorun dünyaya çarpması beklenmese de uzmanlar, daima olarak bu tehlikeyi tespit etmek için müşahede yapıyorlar. Yeni geliştirilen bir simülasyon sayesinde araştırmacılar, hayli büyük bir meteorun dünyaya çarpmasının oluşturacağı tesirleri ortaya çıkardılar.

Meteor çarptığında insanlık ne olacak?

Bir meteorun dünyaya düşmesi, gezegenimizin var oluşundan bu yana gerçekleşen bir durum fakat gezegenimizi nasıl etkileyeceği konusunda bu meteorun boyutu hayli kıymetli bir parametre oluşturuyor. Birçok meteor küçük boyutlu olması sebebiyle insanlığı etkiyecek bir durum taşımasa da dinozorların soyunun tükenmesine sebep olduğu düşünülen yaklaşık 10 km çapında bir meteor daha evvel gezegenimize ulaştı.

Misal bir durumun günümüzde yaşanması durumunda neler yaşanabileceğine dair bir simülasyon gerçekleştiren araştırmacılar, yaklaşık iki yıl sürecek bir kış yaşayacağımızı belirtiyor. Böylesine büyük bir meteor düştüğünde dünyada yangınlar, şok dalgaları, ısı radyasyonu, büyük bir krater, asit yağmuru ve dev tsunamilerle karşılaşabileceğimiz belirtiliyor. Yangınlardan çıkan küller ve çarpışmadan kaynaklanan tüm ince taneli döküntüler, uzun müddet atmosferde asılı kalacak ve güneş ışığının yeryüzüne ulaşmasını engelleyecek.

Tüm bunlara karşın araştırmacılar, gerekli tedbirlerin alınmasıyla insanların hayatta kalabileceğini söylüyor. Araştırma takımından fizik ve astronomi doçenti olan Britt Scharringhausen: “Her şey ölmeyecek. İnsanları düşünürsek, hayatta kalmanın yolu yeraltına inmektir.Eğer bir sığınaktaysanız ve yenilebilir yiyecek yetiştiremediğiniz o kış devrini atlatmak için kâfi gereçleriniz varsa bu devri atlatabilirsiniz.” dedi.

Tüm bu süreçler bittikten sonra tohum depoları sayesinde tarımın tekrar başlatılabileceği düşünülüyor.

Pekala tüm durumları yaşamamak için neler yapılabilir sorusunu cevaplamak için teşebbüslerde bulunan NASA, Double Asteroid Redirection Test misyonunu başlattı. Misyonun gayesi olarak bir meteorun gelecekte dünyamıza çarpması tehlikesinde rotasını değiştirerek bu tehlikeyi atlatabilme yetilerini test etmek olarak gösteriliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Bugün büyük bir meteor Dünya’ya çarparsa ne olur?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu