Mobil

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi belirli oldu

Akıllı telefon dalındaki hareketlilik tüm süratiyle sürüyor. Şirketler, kelam konusu rekabette bir adım öne geçebilmek için gün geçtikçe yeni modellerini kullanıcıların beğenisine sunarken, piyasaların nabzını yoklayan çeşitli tahlil firmaları da muhakkak aralıklarla yayınladıkları raporlarla akıllı telefon üreticilerinin satış sayılarını gözler önüne seriyor.

Bu doğrultuda Canalys tarafından 2021 yılının dördüncü çeyreğinin satış dataları resmen açıklandı. Böylece akıllı telefon bölümünün en büyük şirketi de aşikâr oldu.

Apple, 2021’in dördüncü çeyreğine damga vurdu

Global çip krizi ve pandemi üzere etkenlere karşın Apple, 2021’in dördüncü çeyreğine yaptığı satışlarla adeta damga vurdu. Dalda yapılan akıllı telefon satışlarının beşte birinden fazlasında iPhone modellerinin imzası vardı.

Şirket, bu devirde yüzde 22’lik pazar hissesine ulaşarak yüzde 20’lik orana sahip Samsung’u geride bırakarak dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi unvanının sahibi oldu. Canalys araştırmacılarına nazaran, şirketin bu muvaffakiyetinde eylül ayında vitrine çıkan iPhone 13 serisinin büyük hissesi bulunuyor.

Apple, birebir muvaffakiyetini Çin pazarında da gösterdi. Şirket, altı hafta üst üste ülkedeki en büyük akıllı telefon üreticisi unvanının sahibi oldu. Bu süreçte orta sıra en yakın takipçisi pozisyonundaki Vivo tarafından tepeden indirilse de, geçtiğimiz yılın kasım ayından itibaren ekseriyetle ülkede en çok satan marka olmayı başardı.

Canalys’ın açıkladığı datalarda dikkat çeken bir öbür ayrıntı ise Apple’ın tepede yer almasına karşın pazar hissesindeki düşüş diyebiliriz. Çünkü şirketin geçtiğimiz yılın birebir periyodundaki pazar hissesi yüzde 23 idi.

Bunun dışında 2021’in dördüncü çeyreğinde doruktaki Apple ve ikinci sıradaki Samsung’u yüzde 12 ile Xiaomi, yüzde 9 ile OPPO ve yüzde 8 ile vivo üzere Çin merkezli şirketler izledi. Son olarak ABD yaptırımlarının gölgesinde faaliyetlerini sürdüren Huawei’nin de dünyanın en büyük beş akıllı telefon üreticisi listesindeki yerini uzun vakit evvel kaybettiğini belirtelim.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple, açıklanan datalara nazaran dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi unvanını hak ediyor mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu