Bilim

Covid-19 tespitinde X-ray devri başlıyor!

İskoçya’daki bilim insanları, kısa müddette yüzde 98 hakikat sonuçlar verebilen X-ray kullanan yapay zeka özellikli Covid teşhis testi geliştirdi. West of Scotland Üniversitesi (UWS) araştırmacıları, PCR testleri hazır olmadığında sıhhat işçisine bu halde yardımcı olabileceklerini söyledi.

UWS Duyuşsal ve İnsan Bilgi Süreç Yöneticisi Profesör Naeem Ramzan ve takımı, X-ray sonucunun yaklaşık iki saat içinde çıkmasından ötürü bu programın, virüsü PCR testinden daha süratli tespit edebildiğini argüman etti. Yüzde 98 gerçek olduğu tespit edilen teknik; Covid hastalarına, sağlıklı bireylere ve viral pnömoni hastalarına ilişkin 3.000’e yakın imaj ile geliştirildi.

X-ray ile Covid-19 tespiti yapılabilir mi?

Uzmanların yaptığı açıklamaya nazaran, Covid-19 tespiti için X-ray teknolojisini kullanacak. Bunu takiben ayrıyeten yapay zeka süreci ile manzaralar tahlil edilecek ve teşhis koymak için algoritma kullanılacak. Ramzan hususla ilgili şunları söyledi:

“Uzun müddettir Covid-19’u tespit edebilen süratli ve emniyetli bir araca muhtaçlık vardı ve bu, Omicron varyantının yükselişiyle daha da hakikat hale geldi. Birtakım ülkeler, hudutlu teşhis araçları nedeniyle çok sayıda Covid-19 testi yapamıyor, lakin bu teknik, virüsü süratli bir formda tespit etmek için kolay erişilebilir teknolojiyi kullanıyor.”

Duyuşsal ve İnsan Bilgi Süreç Yöneticisi, enfeksiyonun erken evrelerinde röntgen sinemalarında Covid-19 belirtilerinin görülmediğini, bu nedenle teknolojinin PCR testlerinin tam olarak yerini alamayacağının unutulmaması gerektiğini de kelamlarına ekledi.

“Özellikle PCR testleri, yayılan virüsleri tespit etmede hala değerli bir rol oynayabilir.” dedi ve önemli virüs olaylarını teşhis ederken, hangi tedavinin gerekli olabileceğini belirlemede hayat kurtarıcı olabileceğini lisana getirdi.

Bu ortada UWS’de Araştırma, Yenilik ve İştirakten Sorumlu Müdür Yardımcısı Profesör Milan Radosavljeviç, bunun potansiyel olarak oyunun kurallarını değiştiren bir araştırma olduğunu tabir etti. “UWS, global meselelere tahlil bulmak için çabalarken, memleketler arası üne sahip akademisyenlerimiz tarafından sergilenen yeniliklerden inanılmaz derecede gurur duyuyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu