BilimTeknoloji

Çinli batarya devi CATL, batarya değişim işine giriyor

Çinli batarya devi Contemporary Amperex Technology Co Ltd ya da bilinen ismiyle CATL, yeni duyurduğu EVOGO markası ile batarya değişim işine girmeye hazırlanıyor.

CATL, ortalarında Tesla, Volkswagen veNIO üzere isimlerin de bulunduğu birçok üreticiye batarya tedarik ediyor. Şirketin müşterilerinden biri olan Çinli NIO aslında batarya değişimi deyince birinci akla gelen üreticilerden biri. Hatta şirket bu hizmetini Avrupa’ya kadar taşıdı.

CATL’in kendi batarya değişim hizmeti hakkında ayrıntılar şimdi aşikâr değil. Fakat şirketin Çin’in güneybatısındaki Guizhou bölgesiyle muahede imzaladığı ve burada batarya değişim istasyonu ağı kurma hazırlığında olduğu biliniyor.

Batarya değişim teknolojisi şu anda elektrikli araç üreticilerinin tercih ettiği bir metot değil. Fakat NIO bu mevzuda ısrarcı olan üreticilerden biri ve yalnızca Çin’de 750’nin üzerinde şurası batarya değişim istasyonu bulunuyor. NIO ayrıca ortak markalı değişim istasyonları ağı kurmak için Shell ile birlikte çalışıyor.

Şimdilik daha çok NIO’nun ismini duysak da Geely‘nin bu mevzudaki planları da hayli büyük. Otomotiv devi, 2025 itibariyle Çin genelinde en az 5 bin adet batarya değişim istasyonu kurmayı planladığını açıklamıştı. Yapılan açıklamada batarya değişiminin 59 saniyede gerçekleştirileceği ve ödemelerin otomatik yapılacağı, böylelikle şoförün araçtan çıkmasına bile gerek olmayacağı belirtilmişti.

Üstte da belirttiğimiz üzere CATL’in batarya değişim işine gireceği kesin fakat bu konudaki planları şimdi netlik kazanmadı. Batarya devinin kendi müşterisi NIO’ya rakip mi olacağını yoksa onunla birlikte hareket edip ülkedeki batarya değişim istasyonu ağını genişletmeye mi yöneleceğini bekleyip göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu