İnternet

Yazılım olmadan virüslerle uğraş mümkün mü?

Ziyanlı yazılımlar bugün bilgisayar dünyasının bir numaralı sorunu ve kesinlikle en az 1 tane ziyanlı yazılımla uğraş tahlilinin bilgisayara heyeti olması tavsiye edilir. Bununla birlikte donanım tabanlı ziyanlı yazılımlarla çaba mümkün olabilir. 

Elektromanyetik dalgalar ile anti-virüs

Bilgisayar Bilimleri ve Rastgele Sistemler Enstitüsü – IRISA tarafından yapılan bir çalışma özel manyetik dalgalar kullanarak yazılım gerekmeksizin ziyanlı yazılımları tespit etmeyi başardı. Özel sistem Raspberry Pi tabanlı. 

Araştırmacılar Raspberry Pi kartına bir osiloskop ve H-Field sonda çubuğu bağlamış. Kartın üzerindeki yazılımda ise inançlı ve ziyanlı yazılımların yaydığı elektromanyetik dalgaları toplanarak evrişimsel hudut ağları olarak da tanımlanan CNN yapay zekâ ile algılama yapılıyor. 

Sistemi makul bir mühlet eğiten araştırmacılar yüzde 99.82 oranında doğruluğa ulaştıklarını belirtiyor. Bu testler esnasında maksat aygıta rastgele bir yazılım kurulmamış. Yani her şey bu sistem üzerinde gerçekleşiyor. Haliyle son kullanıcı tarafında yaygın bir kullanım beklemek mantıklı olmaz lakin kurumsal tarafta yarar sağlayabilir. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu