BilimTeknoloji

Tesla, nasıl global çip krizinden en az etkilenen marka oldu?

Bir müddettir devam eden global çip krizi otomotiv kesimi başta olmak üzere birçok dalda tesirlerini gösterdi. Birçok marka, çip krizi sebebiyle eserlerini müşterilere uzun müddetler sonunda sunabildi. Tüm bu zahmetlerin ortasında Tesla, çip krizinden en az etkilenen marka olarak kendini rakiplerinden bir adım önde konumlandırdı.

Neden Tesla?

Kimi kaynaklardan ve uzmanlardan yardım alarak bu sorunun yanıtını araştıran The Wall Street Journal ve Reuters, Tesla’nın araçların bileşenlerini ve yazılımını kendini bünyesinde tasarlaması ve geliştirmesi sayesinde global çip kriziyle rakiplerine kıyasla daha kolay baş edebildiği sonucu çıkarıldı.

WSJ haberinde: “Tesla, kendisini global bir yarı iletken eksikliğine ahenk sağlamada birçok rakip araba üreticisinden daha maharetli kılan şirket içi yazılım mühendisliği uzmanlığına dayanarak üretim sınırlarını kısmen çalışır durumda tutabildi. Tesla, alternatif çipleri araçlarına entegre etmek için gerekli yazılımı süratle yine yazabildi.” sözlerine yer verdi.

Tesla, bu periyotta kimi müşterilere araçlarını Bluetooth çipleri ve USB temas noktaları üzere kimi modüllerin eksik olarak teslim edebileceklerini söyledi. Tesla ayrıyeten ön yolcu koltukları için bel dayanağı üzere kimi özellikleri de kaldırdı. Bu değişikliklerle bir arada şirketin araçları daha süratli üreterek müşterilerine sunduğu belirtiliyor.

Bir öbür kıymetli mevzu ise çip siparişleri olarak dikkat çekiyor. Pandemiyle birlikte birçok araba üreticisinin çip siparişlerini kesmesine karşın Tesla’nın çip siparişlerinde bir azaltmaya gitmediği belirtiliyor. Şirketin finans yöneticisi Zach Kirkhorn, şirket olarak araba satışlarında süratli bir büyüme bekledikleri için siparişleri azaltmadıklarını söylüyor. Bu sayede çip krizi ortaya çıktığında Tesla öncelikli şirket olduğu için eli daha rahat oldu.

Görünen o ki rastgele bir duruma karşılık araçlar üzerinde süratli bir biçimde değişiklik yapabilme yeteneği ve şirketin öngörüleri Tesla’nın global çip krizinden en az etkilenen marka olmasını sağladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu