BilimTeknoloji

Argüman: “Tesla modelleri resmi olarak Türkiye’ye geliyor”

Çıkan son haberlere nazaran ABD’li elektrikli araba devi Tesla sonunda resmi olarak Türkiye’ye geliyor. Tesla‘nın bu mevzuda yeni adımlar attığı ve 2022 yılı içerisinde tüm modellerini Türkiye’ye getireceği söz ediliyor.

Hatırlanacak olursa Tesla, daha evvel de Türkiye pazarına girme kararı almış lakin ek vergi sebebiyle bu kararını ertelemişti. Fakat ortadan geçen süreçte yeni adımlar atıldı. Tesla, 2015 yılında kurduğu ‘Tesla Motorları’ isimli şirketin sermayesini tek kalemde 50 milyon lira artırmıştı. Artık de şirkete yeni bir CEO atadığı belirtildi.

Bu kapsamda Türkiye’deki şirketin idaresinden Kemal Geçer sorumlu olacak. Geçer’in 2025 yılından bu yana Lufthansa Havayolları’nın Türkiye-Irak CEO’su olarak misyon yaptığı ve şirketin yüzde 20 büyümesinde büyük hisse sahibi olduğu altı çizilen ayrıntılar ortasında.

Tesla’nın Türkiye planı şimdi tam olarak bilinmiyor lakin öteki bölgelerde olduğu üzere işe süperşarj istasyonlarıyla başlayacağını düşünebiliriz. Çünkü Tesla’nın resmi internet sitesinde istasyonların kurulacağı vilayetleri görebiliyoruz. ‘Yakında’ ibaresinin yer aldığı vilayetler İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek (Sakarya), İzmir ve Konya olarak sıralanıyor.

Verilen bilgiye nazaran Tesla, başta İstanbul’da ve sonrasında bölgelerde ve öbür vilayetlerde kendi bünyesine bağlı satış ofisleri ve mağaza zincirleri oluşturacak. ABD’li elektrikli araç devi, 2022 içinde yapılanmasını süratle tamamlayarak, ürettiği 4 modeli de Türkiye’ye getirecek. Kısa vakitte yapılacak lansman ile araçlar tanıtılacak ve fiyatları kamuoyu ile paylaşılacak.

Tesla resmi olarak şimdi Türkiye’ye gelmese de ‘grey market’ yani paralel ithalat yoluyla gelen Tesla modellerinin ilanlarını görmek mümkün. Bu hususta sıfır kilometre Model Y Long Range için 1.980.000 TL, Model 3 Standart Plus için 1.480.000 TL üzere fiyatlar karşımıza çıkıyor. Vakti geldiğinde Tesla’nın kendi fiyatlandırması nasıl olacak göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu